Genel

Yapı işlerinde emekçilerin hayatı raporlara göre de hiçe sayılıyor

Yapı işlerinde emekçilerin hayatı raporlara göre de hiçe sayılıyor İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin hazırladığı iş cinayetleri raporlarına göre ülkemizde en fazla ölüm yapı işlerinde meydana geliyor. Yapı işlerinde emekçilerin hayatı raporlara göre de hiçe sayılıyor detaylar haberimizde…

Yapı işlerinde emekçilerin hayatı raporlara göre de hiçe sayılıyor

Neredeyse günde ortalama 6 işçimiz iş cinayetinde hayatını kaybediyor. Hükümetin gündemine giremeyen iş cinayetlerinin raporunu bir açıklamayla Kocaeli MMO şube başkanı Murat Kürekçi kamuoyuyla paylaştı.

Yol yapım inşaatı

MMO Kocaeli şube başkanı Murat Kürekçi açıklamasında şunlara değindi:

İSİG Meclisinin verilerine göre inşaat iş kolu en fazla ölümün yaşandığı iş kolu olmuştur. 2018 yılının ilk 11 ayında toplamda en az 1797 kişi ve en az 410 kişi ise inşaat iş kolunda iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Yol yapım inşaatı

“otoyol projesi Kocaeli sınırlarında 8 işçi hayatını kaybetti”

Devlet tarafından ihale edilen işlerde de durum ne yazık ki aynı, mega projeler diye övülen projelerden biri ola 3. Hava limanı da sürekli iş cinayetleri ve kötü çalışma koşulları ile ülke gündemine geldi. CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker’in Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapmış olduğu bilgi edinme başvurusuna verilen yanıtlara göre, İstanbul Havalimanı adı verilen üçüncü havalimanı inşaatında en az 52 işçi iş cinayetlerinin kurbanı oldu. Kuzey Marmara Otoyolu projesinin sadece Kocaeli il sınırları içinde en az 8 kişi hayatını kaybetti.

Ne yazık ki savaşlardan bile daha fazla insanımızın ölümüne sebep olan bu iş cinayetlerinden ders alınmadığını ilimizdeki yol, köprü, battı çıktı vb. inşa işlerindeki manzaradan görmekteyiz.

Kentimizdeki kavşak çalışmalarında özetle aşağıdaki hususları sizinle paylaşacağımız fotoğraflarda da göreceksiniz.

Yol yapım inşaatı……

-Kullanılan iskeleler Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nde yeralan hemen hemen hiçbir gerekliliğe uygun olmayıp; tabanı uygun şekilde kapatılmamış, korkulukları olmayan, topuk tahtası kullanılmamış, taban plakası, çapraz bileşenler eksik, uygun ankraj yapılmamıştır. Kullanılan iskelelerin; üzerinde kaç kg yük taşıyabileceği yazılı olmadığı, periyodik olarak kontrol edilmediği ve etiketlenmediği sadece kalıp için planlandığı açıktır.

-Kalıp iskelelerinde yük hesabı yapılıp yapılmadığı belli değildir. Hatalı kalıp iskelesi beton dökümü sırasında çökerek ölümlere neden olabilir.

Yol yapım inşaatı..

****

İskelede erişimi sağlayacak merdiven yok belli ki, tırmanılarak çıkılmaktadır.

-Aynı yönetmelik, yüksekte çalışmalar için işveren tarafından görevlendirilen ehil bir kişinin gözetim ve kontrolü altında gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Gözlemlediğimiz kadarı ile çalışma sahasında bu nitelikte kimse bulunmamaktadır.

-Riski seviyesi yüksek olan yüksek yerlere, kalıp parçaları ve desteklerinin üzerine çıkılması yöntemi ile çalışma yapıldığı gözlemlenmiştir.

-Aynı yönetmelik, yüksekte çalışmalar için uygun nitelikte koruyucu donanım kullanılmasını, toplu korunma tedbirlerine öncelik verilmesini hükmetmektedir. Oysa bu çalışma alanlarında, değil toplu korunma önlemleri, kişisel koruyucu donanım bile bulunmadığı açıkça görülmektedir. Yüksekte çalışanların, ne güvenlik kemeri ne de bağlayabilecekleri bir yeri olmadığı çok açıktır.

Yol yapım inşaatı……..

****

-Yüksekte çalışma yapanlar gibi aşağıda çalışanlar içinde yüksekten düşebilecek nesnelere karşı bir tedbir alınmamıştır. Beton pompası ve vinç gibi iş ekipmanları akan trafiğin üzerinden işlem yapmaktadır. Yani sadece çalışanlar değil çalışma alanı çevresindeki herkes risk altında bulunmaktadır

-Yine araçların inşaat alanına girmemesi hatta üst kottan aşağı düşmemesi için yeterli tedbir alınmamıştır.

Yol yapım inşaatı….

Bu çalışma alanları her an çalışanların veya çalışma alanı çevresinden geçen vatandaşların ölümüne sebep olabilir. Bu nedenle çalışmalar derhal durdurularak gerekli tedbirler alınmalıdır. Bugüne kadar mevcut kanun ve yönetmeliklere uymaksızın bu çalışmayı sürdüren şirkete yasanın öngördüğü işlemler uygulanmalıdır.

Yapılan bu çalışmaların asıl işvereni olan kamu yetkililerinin de yapılan işin sağlık ve güvenlik tedbirlerine uygunluğunu denetlemekle yükümlü olduklarını hatırlatmak isteriz. Bu çalışmaların, seçimlere yetiştirme hedefi ile değil, kimsenin zarar görmeden bitirilmesi hedefi ile yönetilmeleri gerektiği bilinmelidir.

MMO olarak işçi sağlığı ve iş güvenliği ihlallerinin takipçisi olmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica