Siyaset

Yapılan çalışmanın içeriğine dair bilgi vermeyeceğiz

Yapılan çalışmanın içeriğine dair bilgi vermeyeceğiz AK Parti ve MHP’nin, uyum yasaları seçim ittifakını görüşeceği komisyon ilk toplantısını yaptı. Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Yapılan çalışmanın içeriğine dair bilgi vermeyeceğiz” dedi. Yapılan çalışmanın içeriğine dair bilgi vermeyeceğiz detaylar tarihe not düşmek için yapılan haberimizde…

Yapılan çalışmanın içeriğine dair bilgi vermeyeceğiz

AK Parti ve MHP’nin, uyum yasaları ve ittifak konusunun görüşeceği komisyon ilk toplantısını gerçekleştirdi.

3 AKP’li ve 3 MHP’liden oluşan komisyon

TBMM Genel Sekreterliği Toplantı Salonunda yapılan toplantıya AK Parti’den Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Parti sözcüsü Mahir Ünal ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop; MHP’den Afyon Milletvekili Mehmet Parsak, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı ve İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu katıldı.

“MHP ile birlikte Cumhuriyet tarihinin en önemli değişikliğini, hükümet sistemini değiştirdik”

Toplantının ardından Mustafa Şentop ve Mustafa Kalaycı açıklama yaptı. İlk konuşmayı yapan Mustafa Şentop, “MHP ile birlikte Cumhuriyet tarihinin en önemli değişikliğini, hükümet sistemini değiştirdik. Tehdit ve riskler karşında milli bir duruşumuz, kararlılığımız vardır. Netice olarak bu milli mutabakat komisyonu önümüzdeki günlerde de neler yapılacağını görüşecek” dedi.

“Devletin yeniden yapılandırılması kapsamında bir çalışmadır”

Komisyonun, 16 Nisan referandumunda yapılan anayasa değişikliği kapsamında çıkarılacak uyum yasalarını görüşeceği belirten Şentop, “Seçim ittifakı meselesi uyum yasaları kapsamında seçim yasasının alt başlığıdır. Bu komisyonun çalışması, devletin yeniden yapılandırılması kapsamında bir çalışmadır” diye konuştu.

“İttifak konusunda liderlerimiz arasında temel anlamda bir mutabakat var”

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Bu komisyonun adı milli mutabakat komisyonu. Sadece seçim ittifakı komisyonu değil, anayasa değişikliliği kapsamında uyum yasalarının görüleceği bir komisyondur. İttifak konusunda liderlerimiz arasında temel anlamda bir mutabakat var” dedi.

“Çalışmaların yoğunluğuna göre çalışma takvimi belirlenecek”

Gazetecilerin soruları üzerine Mustafa Şentop, “Yapılan çalışmanın içeriğine dair bilgi vermeyeceğiz. Çalışmaların yoğunluğuna göre çalışma takvimi belirlenecek” dedi.

Salı günü tekrar toplanacaklar

Bir sonraki toplantının ne zaman yapılacağı sorusu üzerine Şentop ve Kalaycı, salı günü toplanacaklarını söyledi.

“Anayasa değişikliği çalışmamız yok, zaten anayasa değişikliği yaptık”

Anayasa değişikliğinin gündemde olup olmadığına yönündeki soruya Şentop, “Anayasa değişikliği çalışmamız yok, zaten anayasa değişikliği yaptık” cevabını verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica