Ekonomi

Yargıtay, Kredi Kartı Bilgilerinin Çalınmasından Banka Sorumludur

Yargıtay, Kredi Kartı Bilgilerinin Çalınmasından Banka Sorumludur, dedi ve yerel mahkemenin kararını onadı.
Tokatlı iş adamı kullanmadığı kredi kartından, bilgisi dışında yapılan 8 alışverişin parasını ödemek zorunda kalınca mahkemeye başvurdu. Yargıtay, bankayı suçlu bularak tazminata mahkum etti. Yargıtay, Kredi Kartı Bilgilerinin Çalınmasından Banka Sorumludur, dedi. Habere göre, Yerel Mahkemece suçlu bularak tazminata mahkum edilen bankanın cezasını onayan, Yargıtay, Kredi Kartı Bilgilerinin Çalınmasından Banka Sorumludur, dedi.

Yargıtay, Kredi Kartı Bilgilerinin Çalınmasından Banka Sorumludur

Tokat’ta yaşayan bir iş adamı kullanmadığı kredi kartından, bilgisi dışında peş peşe yapılan 8 alışverişin parasını ödemek zorunda kalınca mahkemeye başvurdu. Mahkeme, bankanın davacının şifre veya korunması gereken bilgileri özenle korumadığına dair bir delil ibraz etmediğine hükmederken; suçlu bulunarak tazminata mahkum edilen bankanın cezasını Yargıtay 19. Hukuk Dairesi onadı.

AVUKAT YATIRILAN PARAYI TALEP ETTİ

Davalı bankanın tek kullanımlık şifre ile alışveriş yapıldığını bildirdiğini belirten davacı avukatı, “Müvekkilim hiçbir zaman tek kullanımlık şifre ile herhangi bir işlem gerçekleştirmemiştir. Yapılan alışverişin belge düzenlenmeksizin yapılan işlemlerden olduğu, müvekkilim zararına kartın üçüncü kişiler tarafından hukuka aykırı şekilde kullanıldığı ortadadır. Davacı şirketin ödemek zorunda kaldığı 20 bin 255 lira 64 kuruş paranın ödeme tarihinden itibaren işleyecek ticari faizi ile birlikte davalıdan alınarak müvekkiline verilmesini talep ediyoruz” dedi.

MAHKEME BANKAYI SORUMLU BULDU

Davalı banka avukatı ise davacının itiraz ettiği işlemlerde internet üzerinden dava dışı firmadan harcamalar yapıldığını, bu işlemlerde 3D secure güvenli şifre kullanıldığını öne sürdü. Bu sebeple uluslararası kart kabul kuralları çerçevesinde işlemlerden kart hamilinin sorumlu olduğunu; davacının itiraz konusu işlemleri kendisi yapmamış ise bilgilerinin korumamak ile ağır ihmalinden sorumlu olduğunu savunarak davanın reddini istedi. Mahkeme, davacının kredi kartı kişisel bilgilerinin bilgisi dışında kötü niyetli üçüncü kişi tarafından ele geçirildiği; bu bilgiler kullanılarak internet üzerinden harcama yapıldığına hükmetti. Davalı bankanın peş peşe 8 işlemle gerçekleştirilen bu harcamaların kredi kartı hesabından ödenmesine onay verdiğine; bilahare yapılan harcamaların kredi kartı hesap ekstresi borcu olarak davacıdan tahsil edildiğine vurgu yaptı. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda; bankanın davacının zararın oluşmasında şifre veya korunması gereken bilgileri özenle korumadığına dair bir delil ibraz etmediği gibi; davacının internet bankacılığı kullandığına dair delil sunmadığı ve kredi kartının çok uzun süredir kullanılmıyor olması sebebiyle bankanın sorumlu olduğu belirtildi. Mahkeme, raporun hüküm vermeye elverişli olduğu gerekçesiyle davanın kabulüne karar verdi.

YARGITAY KARARI ONADI

Davalı banka avukatı kararı temyiz etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 19. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını oy birliği ile onadı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica