Ekonomi

Yasak ama internette satışı yapılıyor

Yasak ama internette satışı yapılıyor Türkiye’de elektronik sigara satışı yasak olmasına rağmen yüzlerce mağazada ve internet sitesinde bu ürünü bulmak mümkün. Yasak ama internette satışı yapılıyor detaylar haberimizde…

Yasak ama internette satışı yapılıyor

Türkiye’de birçok tiryaki, sigarayı bırakmak için onlarca yöntem deniyor. Bunlardan bir tanesi ise son dönemlerde popüler olan elektronik sigara… Türkiye’de elektronik sigara satışı yasak olmasına rağmen yüzlerce mağazada ve internet sitesinde bu ürünü bulmak mümkün. Ancak uzmanlar elektronik sigaranın sigarayı bırakmada bırakın etkili olmasını aksine sağlığa daha çok zarar verdiğini söylüyor. Türkiye’de Wikipedia yasak ama internet üzerinden elektronik sigara satmak serbest!

Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlar ‘daha az zararlı’ olduğu iddiasıyla elektronik sigaraya yönlendiriliyor. Fiyatı 100 TL ile 500 TL arasında değişen elektronik sigaralar sağlığa en az pakette satın alınan sigara kadar zararlı.

Öte yandan Türkiye’de elektronik sigara satışı da yasak. Bu ürünleri satanlar hakkında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında işlem yapılıyor. Elektronik sigaralar göz göre göre internet üzerinden pazarlanıyor. Yapılan pazarlama teknikleriyle dünyada % 25 oranın da elektronik sigaranın arttığını söyleyen uzmanlar vatandaşı bu reklamlara inanmamaları konusunda uyarıyor.

Sozcu.com.tr’nin ulaştığı elektronik sigara satan kişiler ürünün satışının yasak olduğunun farkında. İnternet üzerinden ulaştığımız iki farklı satıcı da daha pahalı olan malı satmak için kaliteli elektronik sigara kullanılırsa sağlığa zararlı olmadığını söylüyor. Halbuki doktorlar bu iddiayı kesinlikle yalanlıyor.

Kesinlikle bir faydası yok

Sozcu.com.tr’ye konuşan Sağlığa Evet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek elektronik sigaraların sağlığa zarlı olduğunu ayrıca yasal olmayan bir şekilde satışının yapıldığını belirtti. Elbek konuşmasında; “Elektronik sigara sağlığa zararlıdır. Bilimde bu olayı yaptığı araştırmalarla kanıtlamıştır. Ancak bizim ülkemiz de bu ürün yasak olmasına rağmen hala satışı yapılıyor. Elektronik sigaranın ‘sigarayı bırakma’ da kesinlikle bir faydası yok aksine insan sağlığını daha çok tehlikeye atıyor. Ayrıca kapsüllerin içindeki materyallere göre çok daha tehlikeli de olabilmektedir.”ifadelerini kullandı.

Yüzde 5 bin arttı

Ayrıca Türkiye’de sigara içen kişi sayısında herhangi bir azalma olmadığını aksine 5 yıl öncesine kadar yüze 5 bin arttığını ifade eden Doç. Dr. Osman Elbek “5 yıl öncesine kadar tütün ve nargile tütünü satışları yüzde 5000 arttı. Bu durum yapılan kamu spotlarının sigaranın üzerinde yer alan uyarıların çok işe yaramadığını gösteriyor. Elektronik sigara kesinlikle bir tedavi yöntemi değildir. Sigarayı ve diğer tüm alışkanlık bırakmak isteyen kişilere bir tavsiye vermek istiyorum. Bu alışkanlıklar yavaş yavaş değil bir anda bırakılmalıdır” dedi.

Türkiye’de bu ürünlerin yasak olmasına rağmen hala satışının hatta reklamlarının bile yapıldığını söyleyen Elbek; “Bu ürünlerin satışı yasak ama mağazalarda, internette bu ve benzeri birçok ürün satılıyor. Devletin koyduğu kurallar var ama uygulanmıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica