Genel

Yasamanın çıkardığı kanunlar ve anayasanın üzerinde bir kural yoktur

Yasamanın çıkardığı kanunlar ve anayasanın üzerinde bir kural yoktur TBMM’nin geçici başkanı Durmuş Yılmaz açılış konuşmasında yeni sistemde Meclis’in ‘kuvvetler ayrılığının güçlü araçlarını kullanamayacağını’ söyledi. Yasamanın çıkardığı kanunlar ve anayasanın üzerinde bir kural yoktur detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Yasamanın çıkardığı kanunlar ve anayasanın üzerinde bir kural yoktur

“Kuvvetler ayrılığının güçlü araçları kullanılamayacak”

24 Haziran seçimleri ile belirlenen yeni TBMM bugün ilk kez toplandı. Meclis açılışında Deniz Baykal’ın rahatsızlığı nedeniyle İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz en yaşlı üye sıfatıyla oturumu yönetti. Yılmaz geçirdiği bir ameliyat nedeniyle oturarak yaptığı konuşmasında, TBMM’nin yeni döneminde geçmiş dönemlerde olduğu gibi artık sözlü soru önergesi gibi “kuvvetler ayrılığının güçlü araçlarının” kullanılamayacak olduğunu hatırlatarak, yeni dönemde bu duruma uygun pratik çözümlerin üretilmesi gerektiğini söyledi.

“Yasama yetkisi asri ve geneldir”

Yılmaz kanun ve anayasa vurgusu da yaparak şunları söyledi, “İster parlamenter, ister cumhurbaşkanlığı hükmet sisteminden söz edilsin demokrasinin mutlak temeli, yasama organının çıkardığı kanunların ve anayasanın üzerinde bir kural yoktur. Yasama yetkisi asri ve geneldir. Yasama ile yürütme erkleri arasındaki ilişki anayasal düzenlemelerle şekillenecektir. Yüce heyetinize büyük görevler düşmektedir.”

Yılmaz’ın konuşmasının ardından milletvekillerinin yenim töreni başladı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica