Mustafa Göksel

Yaşayan Bir Efsane Mustafa Enül (Suzidil Mustafa)-2

Yaşayan Bir Efsane Mustafa Enül (Suzidil Mustafa)-2 Kandıra Musiki Derneği, Gebze Musiki derneği, En önemli kuruluşu olarak yıllarca yönetiminde hizmet verdiği ve kendisinin kurduğu Tarkan’ında orada yetiştiği Karamürsel Musiki cemiyeti, İstanbul da Üsküdar Musiki derneği cemiyeti ve Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneğini yürütmektedir. akarhaber

Yaşayan Bir Efsane Mustafa Enül (Suzidil Mustafa)-2

Büyük usta sanatkar hocaların hocası Mustafa Enül hocamızın eserleri ve arşivi

Sevgili arkadaşlar değerli okurlar, sizlere geçen hafta başladığım yazı dizisinde Büyük usta hocaların hocası Mustafa Enül Hocamızın hayatı Türkiye çapındaki en büyük birkaç arşivden birisi olan sahip olduğu arşivini yazıyorum. Davudi bir sesti yıllarca hocamız. Dile kolay 50 yıllık suzidil plaktı Kocaeli’nde. Ve asırlık arşivi ile eserleri ile nota bilgisi ile sanat ve musiki birikimi ile kimler çıkmadı ki tornasından tezgahından.

Mustafa hocamızın arşivinden.

Mega Starımız Tarkan dan tutun da, Şevval Sam a Kayahan a kadar bir sürü isimi yetiştirdi 55 yıllık sanat hayatında tam 84 yaşında şimdi ve hala daha faaliyetlerine devam etmekte. Sizlere ikinci bölümde Mustafa Enül hocamızın faaliyetlerini ve arşivini açıyorum.

Mustafa hocamızın arşivinden..

Kendisinin iznini ve onayını alarak bunu yapmış bulunuyorum. 5 Mayıs 1947 yılında kurulan İzmit Musiki derneğinde bulundu yetişti. Büyük ustalarla pişti. Kandıra Musiki Derneği, Gebze Musiki derneği, En önemli kuruluşu olarak yıllarca yönetiminde hizmet verdiği ve kendisinin kurduğu Tarkan’ında orada yetiştiği Karamürsel Musiki cemiyeti, İstanbul da Üsküdar Musiki derneği cemiyeti ve Kocaeli Büyükşehir Musiki Derneğini yürütmektedir. Faaliyetlerine ise teklif geldiğinde sahne almaktadır. İlahi grupları ile tasavvuf üzerine son dönemlerde çalışmaları mevcut.

Mustafa hocamızın arşivinden…

Hocamız yönettiği yetiştirdiği korolar ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. Kocaeli Büyükşehir Türk Sanat Müziği Korosunu yetiştirdiği Erdinç Çelikkol a devretmiştir. Ondan önce de Koronun şefliğini Kocaeli Devlet Hastanesi eski başhekimi Profesör doktor Nur içinde yatsın rahmetli Şefik Postalcıoğlu yapıyordu. Sizlere fotoğraflarıyla nota arşivi ve sivil toplum faaliyetleri bazında dernek ve cemiyetlerden karelerle hocamızın faaliyetlerini gururla paylaşıyorum. Yayınladığımız en önemli fotoğraflardan birisi de 1947 de kurulan içerisinde olduğu İzmit Musiki Derneğinin kuruluşunda çekilmiş o muazzam fotoğraf tır tüm yönetim halinde ve o fotoğraftakilerden tek sağ kalan da sevgili Mustafa Hocamız kaldı.

Mustafa hocamızın arşivinden….

Kendisini ziyarete gittiğimizde arşivinde meşgul olurken görüyoruz her zaman oturacak yer bulamıyoruz. Hocamı bile zor görüyoruz arşivin doluluğundan. Yeni nesil gençlere güzle miraslar öğretiyor. Hiçbir maddiyatın satın alamayacağı bu değerler aynı zamanda ülkemizin de milli bir değeridir. Hepinize iyi okumalar diliyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica