Sağlık

Yediklerimizden vazgeçmeden kilo vermemiz mümkün

Yediklerimizden vazgeçmeden kilo vermemiz mümkün Şu an beslenmenizde olan yiyeceklerden vazgeçmeden kilo vermeniz mümkün. Nasıl mı? Yemek yeme saatlerinizi değiştirerek. İşte ABD’de bu tezi kanıtlayan deney… Yediklerimizden vazgeçmeden kilo vermemiz mümkün Detaylar haberimizde…

Yediklerimizden vazgeçmeden kilo vermemiz mümkün

Her zamanki yemek yeme saatlerinizi değiştirirseniz ne olur? Yeme saatlerini değiştirmenin kilo verme konusundaki etkisini araştıran bir deney, bu yöntemin doğru olduğunu gösterdi.

Yemek yeme saatlerini daraltmak işe yarıyor mu?

ABD’nin California eyaletinde bulunan Salk Enstitüsü’nden Profesör Satchidananda Panda, 8 saatlik zaman dilimi içerisinde yüksek yağ oranlı yiyecekler yeyip günün kalanında bir şey tüketmeyen farelerin, aynı besinleri istediği zaman yiyen farelerden daha sağlıklı olduğunu ortaya koymuştu. Yine aynı araştırma enstitüsünün bir diğer testinde ise günün 12 saatinde hiçbir şey yemeyen farelerin daha sağlıklı olduğu tespitine varıldı.

Günlük oruçlar işe yarıyor mu?

Bu soruya yanıt aramak için BBC’nin ‘Bana güven, Doktorum’ programı ekibi 16 gönüllüyü 10 hafta boyunca takibe aldı. Projeyi yürüten Surrey Üniversitesinden Doktor Jonathan Johnston, ilk olarak gönüllülerin vücut yağı oranını, kan şekerini ve kolesterolünü ölçtü.

Daha sonra gönüllüler kırmızı ve mavi grup olarak ikiye ayrıldılar. Mavi takım kontrol grubu oldu ve günlük hayatlarına kaldıkları yerden devam ettiler. Kırmızılardansa her gün ne yiyorlarsa aynılarını yemeye devam etmeleri istendi. Tek fark kahvaltıyı normalden 1,5 saat daha geç yapmaları ve akşam yemeğini de yine normalden 1,5 saat önce yemeleri istendi.

Böylece kırmızı grup her gün fazladan 3 saati yemek yemeden geçirmiş oldu. Ayrıca tüm gönüllülerden hangi saatte ne yediklerini not etmeleri de istendi.

Peki yemek yenen saatleri günün belli bir bölümüne sıkıştırmanın bünyeye neden faydası olsun?
Burada iki farklı mekanizma devreye giriyor olabilir.

Oruç tutmanın ve gün boyunca uzun saatler bir şey yememenin daha sağlıklı olduğunu ortaya koyan araştırmaların sayısı giderek artıyor. Ayrıca insan vücudu günün belli saatlerinde kalori yakımını hızlandırıyor. Doktor Johnston’a göre, aşırı şeker ve yağ tüketmek için en kötü zamanın gece geç saatler olduğunu söylüyor. Çünkü gece saatlerinde kan şekeri değerleri zaten yükseliyor. Doktor Johnston, geç saatlerde yemek yemenin etkisi ile ilgili kendi üzerinde yaptığı bir deneyi de aktarıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica