Raporlar

Yeneroğlu: “İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamaları”

Yeneroğlu: “İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamaları” … Yeneroğlu, “Birol Yıldırım’ın mesai arkadaşı da aynı doğrultuda beyanlarda bulunmuş, karakola gelen sağlık ekibinin de hemen içeri alınmadığını ve bir süre bekletildiğini belirtmiştir” dedi. detaylar haberimizde…

Yeneroğlu: “İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamaları”

Mustafa Yeneroğlu: DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak, “Polisin Orantısız Güç Kullanımı Nedeniyle Hayatını Kaybettiği İddia Edilen Birol Yıldırım” Hakkında Basın Açıklaması yaptım.

“Polisin Orantısız Güç Kullanımı ve İşkence İddiaları Etkin Şekilde Soruşturulmalıdır”

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu’nun “Polisin Orantısız Güç Kullanımı Nedeniyle Hayatını Kaybettiği İddia Edilen Vatandaşımız” Hakkında Basın Açıklaması

Özel bir güvenlik şirketinde amir olarak çalışan 42 yaşındaki Birol Yıldırım, 6 Haziran 2021 tarihinde, gözaltına alınan mesai arkadaşını görmek için gittiği İstanbul Esenyurt ilçesi Merkez Polis Karakolu’nda şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmiştir.

“Birol Yıldırım’ın ters kelepçeli olarak 25 dakika boyunca polisler tarafından dövüldüğü” iddia edilmektedir.

Soruşturma kapsamında tanık olarak beyanda bulunan Birol Yıldırım’ın mesai arkadaşının oğlu, “babası ile birlikte kendilerinin de polisler tarafından dövüldüğünü, muayene olmaksızın “darp yoktur” raporu düzenlendiğini, Birol Yıldırım’ın da ters kelepçeli olarak 25 dakika boyunca polisler tarafından dövüldüğünü, Birol Yıldırım’ın “Şekerim var, kalp hastalığım var.” demesine rağmen polislerin dövmeye devam ettiğini, dövüldüğü sırada yere düştüğünü” beyan etmiştir. Birol Yıldırım’ın mesai arkadaşı da aynı doğrultuda beyanlarda bulunmuş, karakola gelen sağlık ekibinin de hemen içeri alınmadığını ve bir süre bekletildiğini belirtmiştir.

Tanık beyanları gerekse de Birol Yıldırım’ın darp edildiği ana dair medyaya yansıyan görüntüler, ölüm nedeninin nefes darlığı şeklinde bir doğal ölüm olmadığını göstermektedir.

Olay sonrası İstanbul Valiliği, Birol Yıldırım’ın nefes darlığı nedeniyle karakolda beklediği esnada hayatını kaybettiğini açıklamıştır. Ancak, gerek tanık beyanları gerekse de Birol Yıldırım’ın darp edildiği ana dair medyaya yansıyan görüntüler, ölüm nedeninin nefes darlığı şeklinde bir doğal ölüm olmadığını göstermektedir. Olay sonrasında yapılan keşif işleminde, Birol Yıldırım’ın kıyafetlerinin ve cenazesinin bulunduğu mutfağın ıslak olması da delillerin karartıldığı şüphesine neden olmaktadır. Ayrıca Birol Yıldırım’ın nezarethane yerine neden mutfakta tutulduğu da olağan akışa aykırıdır ve açıklanmaya muhtaçtır.

Soruşturmanın selameti için karakolda bulunan polislerin görevden uzaklaştırılmaları gerekmektedir.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü açıklansa da olay anında karakolda bulunan polislerin tanık yerine şüpheli olarak ifadelerin alınması, soruşturmanın selameti için görevden uzaklaştırılmaları ve olayın tam olarak aydınlığa kavuşması amacıyla disiplin süreçlerinin de bir an önce başlatılması gerekmektedir. Öte yandan Birol Yıldırım’ın Adli Tıp Raporu’nun bir an önce hazırlanması oldukça önemlidir.

Polislerin orantısız güç kullanımı, muhakkak ki İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamalarının doğal bir sonucudur.

Ülkemizde artan bir biçimde polislerin orantısız güç kullanımına ve usulüne uygun olarak gözaltı sürecini yürütmemesine dair pek çok haber kamuoyuna yansımakta, buna dair görüntüler de medyaya yansımaktadır. Bu durum muhakkak ki İçişleri Bakanı’nın şiddete teşvik eden söylem ve uygulamalarının doğal bir sonucudur.

İşkence ve kötü muamele yasağına sıfır tolerans politikasına derhal dönülmelidir.

Bu minvalde, artan orantısız güç kullanımının önüne geçilmesi hem cezai hem de idari süreçlerin etkin ve hızlı bir şekilde işletilmesi gerekmekte, benimsenen cezasızlık politikasına son verilerek işkence ve kötü muamele yasağına sıfır tolerans politikasına derhal dönülmelidir. Ayrıca işkence ve kötü muamele yasağına aykırılık halinde faillere caydırıcı yaptırımlar uygulanması insan haklarına saygılı bir devletin en asgari gereğidir.

Soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Yaşanan vahim olay nedeniyle hayatını kaybeden Birol Yıldırım’ın ailesine başsağlığı diler, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Yandex.Metrica