Ekonomi

Yerli malı haftasında çocuklar Kocaeli masalları dinlediler

Yerli malı haftasında çocuklar Kocaeli masalları dinlediler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yerli malı haftası programında çocuklar Bilge Şehir Kocaeli masalları dinlediler. Yerli malı haftasında çocuklar Kocaeli masalları dinlediler detaylar haberimizde…

Yerli malı haftasında çocuklar Kocaeli masalları dinlediler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezinde düzenlenen Yerli Malı Haftası Programında çocuklar Kocaeli masallarını dinledi. “Bilge Şehir Kocaeli” çalışmaları kapsamında kent kültürüne dair ortaya çıkartılan somut olmayan kültür varlıkları içerisinde yer alan masallar yerli malı haftası etkinlikleri kapsamında çocuklara anlatıldı. Program sonunda miniklere Kocaeli yöresel lezzetlerinden ikramlıklar sunuldu. İçerisinde topaç da bulunan çeşitli yöresel oyuncaklar hediye edildi.

Çocukları selamladılar…
Miniklere masallar.

Kültürel öğelere şahitlik ettiler…

Program öncesi Kocaeli’ye özgü yerel ürünler barkovizyonla çocuklara tanıtıldı. Kandıra Yoğurdundan, İzmit Pişmaniyesine, Eşme Ayvasından, Kandıra bezine kadar Kocaeli’de üretilen ürünlerle ilgili bilgi edinen çocuklar, Kocaeli köylerinde söylenegelen masalları ve manileri dinledi. Kocaeli’nde kuşaklardır aktarılan maniler, tekerlemeler ve masalları dinleyen çocuklar, ilimize ait geleneksel kültürel öğelere şahitlik etmiş oldu.

Miniklere masallar….
Miniklere masallar…

Masal diyarına yolculuk…

Yerli Malı Haftası sebebiyle düzenlenen programda anaokulu öğrencileri, Melek Portakal Çeliköz, Neslihan Efe ve Elif Olcay’ın anlatımlarıyla Kocaeli masallarını ve manilerini dinledi. Minikler masallar diyarında keyifli dakikalar geçirdi. Program sonunda ise Kocaeli’nin yöresel tatlarından ikramlarla yerli malı haftasını kutladılar. 1946 yılından buyana her yıl 12-18 Aralık tarihinde gerçekleştirilen yerli malı haftasında çocuklara Türk malları hakkında bilgi veriliyor. Şiirler okunuyor, konuşmalar yapılıyor, skeçler ve oyunlar sergileniyor.

Miniklere masallar..
Miniklere masallar

Kocaeli’nin değerleri…

Yerel kültür teşekkülleri platformu kadınlar kolunun katkılarıyla gerçekleşen programa katılan öğretmen ve veliler de yerli üretimin teşvik edilmesi adına bu tarz organizasyonların önemli olduğunu kaydetti. Eğitmenler, özellikle somut olmayan kültürel miras kapsamında yerel müzik, masal, ninni gibi kültürel ögelerinde korunması ve gelecek nesillere aktarılması için yapılan bu çalışmalardan dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica