Ekonomi

Yıldız: ‘Kamu kaynakları belli zümrenin servetine mi katılıyor’

Yıldız: ‘Kamu kaynakları belli zümrenin servetine mi katılıyor’ … Yıldız; “hizmet sağlayıcı olarak yeminli mali müşavirler lehine, mali müşavirler aleyhine yapılan ayrımcılığın detaylı yasal gerekçesini; Ayrımcılık yapmak yetkisinin hangi yasadan alındığını, bilgi edinme hakkımı kullanarak sorular sordum” dedi. detaylar haberimizde…

Yıldız: ‘Kamu kaynakları belli zümrenin servetine mi katılıyor’

Yıldız, CİMER’e başvurdu…

KSMMMO üyesi, Mali Müşavir Savaş Yıldız, TÜBİTAK Yönetim Kurulu Başkanlığı’na ve TÜBİTAK Bilim Kurulu üyelerine CİMER üzerinden başvuruda bulunarak bilgi talep etti.

Yıldız, başvurusunda şunlara yer verdi: “Muhasebe meslek yasasında, uluslararası sözleşmelere ve Anayasamızın eşitlik ilkesine uygun olarak yeminli ya da yeminsiz mali müşavir ayrımcılığı olmaksızın denetim yapmak konusunda eşit haklara sahiptirler. Bilindiği üzere; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı bir kuruluş olan TUBİTAK tarafından iş dünyasına geri ödemesiz destekler sağlanmaktadır.

“Sadece Yeminli Mali Müşavir…”

Destek almaya hak kazanan ve uygulama suresi belli olan projeler karşılığında sağlanan destekler için proje süresinin bitiminde, işletmeler tarafından yapılan harcamaların projeye uygunluğu denetlenerek (Harcama Teyit Raporu) düzenlenen rapor, TÜBİTAK’a sunulmaktadır. TÜBİTAK  Bilim Kurulu, Yeminli Mali Müşavir Denetim Tasdik Raporu düzenleneceği, raporun sadece yeminli mali müşavirler tarafından düzenleneceği, hizmet bedelinin işletmeler tarafından yeminli mali müşavirlere ödeneceğini talimat düzenlemesi ile belirleyerek aynen uygulamaktadır.

“…Mali Müşavirler aleyhine…”

Özellikle belirtmeliyim ki, işletmeler tarafından  yeminli mali müşavirlere ödenen hizmet bedelleri destek programları kapsamında TÜBİTAK tarafından işletmelere ödenmektedir. Bu koşullar altında, Anayasa ve kanunlara muhalefet edilerek kamu kaynaklarının belli bir zümrenin kişisel servetlerine aktarılmasının yasal gerekçesini, hizmet sağlayıcı olarak yeminli mali müşavirler lehine, mali müşavirler aleyhine yapılan ayrımcılığın detaylı yasal gerekçesini; Ayrımcılık yapmak yetkisinin hangi yasadan alındığını, bilgi edinme hakkımı kullanarak sorular sordum.

Belirtmeliyim ki yasal yolsuzluk yapılarak kamu kaynaklarının belli bir zümrenin kişisel servetlerine aktarıldığını ispat edecek belge mevcuttur. Yıllardır yapılan haksız uygulamalardan bir tanesidir. Umarım en kısa zamanda hukuka uygun hakkaniyetli düzenlemeler yapılır”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica