Genel

Yıldızlı: ‘Depremin değil binaların insanları öldürdüğünü gördük’

Yıldızlı: "21 yıl önce kaç yakınımızı yitirdiğimizi bile sayamadık"

Yıldızlı: ‘Depremin değil binaların insanları öldürdüğünü gördük’Yıldızlı; “Gündelik hayatlarımızda çok şey sığdıramayacağımızı düşündüğümüz 45 saniyelik bir süre içerisinde, bundan tam 21 yıl önce kaç yakınımızı yitirdiğimizi bile sayamadık” dedi. detaylar haberimizde…

Yıldızlı: ‘Depremin değil binaların insanları öldürdüğünü gördük’

Başkan Yıldızlı’dan 17 Ağustos’un yıldönümünde anlamlı çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı asrın felaketi 17 Ağustos Gölcük Depremi’nin 21’inci yıldönümü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Başkan Yıldızlı yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Tank patlaması tehdidiyle baş başa kaldık”

“Asrın felaketi 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin yaralarını hala sarmaya çalışıyoruz. Binlerce canın yitip gittiği, binlerce kişinin evsiz kaldığı bir gecede, koca bir şehirde hayat ışığının nasıl söndüğüne en ağır şekilde şahitlik ettik. Gündelik hayatlarımızda çok şey sığdıramayacağımızı düşündüğümüz 45 saniyelik bir süre içerisinde, bundan tam 21 yıl önce kaç yakınımızı yitirdiğimizi bile sayamadık. Depremin değil, binaların insanları öldürdüğünü gördük. Alınmamış önlemler, deprem gerçeğini görmemezlikten gelerek yapılan binaların, usule aykırı imar projelerinin, rant için içi doldurulan Körfez’in binlerce kişinin hayatına nasıl mal olduğunu gördük. Tüm bunların yanında sanayinin başkenti diye gururlandığımız şehrimizde yaşanabilecek olası bir tank patlaması tehdidiyle baş başa kaldık. Her yerde bas bas bağırarak dile getirdiğimiz deprem gerçeği maalesef hala görmemezlikten gelinmeye devam ediyor.

“Kocaelimize köstek değil, destek olalım”

Marmara Denizi’nin içi Derince, Körfez kıyıları hala ranta peşkeş çekilmeye, doldurulmaya devam ediliyor. Deprem için farkındalık yaratmak sadece müze açmakla, anma programları düzenlemekle olmuyor. Deprem gerçeğine uygun olarak izlenecek hem ulusal hem yerel politikaya ihtiyacımız var. Buradan tüm yönetim kadrolarına sesleniyorum; kenti rant uğruna teslim ettiğiniz ihale verdiğiniz, imar değişikliği yaptığınız o çok sevdiğiniz, kırmadığınız yakınlarınızı da depremde kaybedebilirsiniz. Başka bir Kocaeli yok. 21 yıl önce bu şehirde taş üzerinde taş kalmadığında yuvamızı terk etmedik, edemedik. Gelin, onca acıya rağmen hala dimdik ayakta durmaya çalışan Kocaelimize köstek değil, destek olalım. 17 Ağustos Gölcük Depremi’nde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica