Ekonomi

Yılın ilk 8 ayında 60 bin dükkan kapandı

Yılın ilk 8 ayında 60 bin dükkan kapandı

Geçen yıla göre yüzde 20 artış yaşandı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, 2022’nin ilk 8 ayında 60 bin esnaf faaliyetlerini sonlandırdı

2022’nin ilk 8 ayında kapanan dükkan sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış göstererek 60 bine ulaştı. 2021 yılının ilk 8 ayında 49 bin 506 esnaf kepenk kapatmıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, 2022’de her ay ortalama 7 bin 500 esnafın kepenk indirdiğine işaret ederek, “Pandemi döneminin ardından normalleşmeye geçilmesiyle birlikte toparlanmaya çalışan esnaf ne yazık ki ayakta kalamıyor. Ne bayramlar, ne düğün sezonu ne de okulların açılması esnafın işlerini düzeltti” dedi.

350 BİN KOBİ İCRA TAKİBİNDE

Pandemi döneminden bu yana taşıdıkları borç yükünü hafifletemeyen KOBİ’lerin bankacılık sektörüne olan borçlarının, temmuz ayında önceki aya göre 42,3 milyar TL daha artarak bir trilyon 615 milyar TL’ye yükseldiğini söyleyen Başevirgen, “Masraflar çevrilebilir olmaktan çıktı. Tek çareyi bankalardan kredi kullanmakta bulan KOBİ’lerin borcu, bu yılın ilk 7 aylık döneminde 484 milyar TL arttı. Bu borcun 61 milyar TL’lik kısmı ise KOBİ’lerin bankalara vadesinde ödeyemedikleri bu nedenle de takibe alındıkları borçlardan kaynaklanıyor” bilgisini paylaştı.

Sözcü‘den Cem Yıldırım’ın haberine göre CHP’li Başevirgen, “Temmuz ayı itibarıyla toplam 350 bin KOBİ, ödeyemedikleri kredi borçları yüzünden bankaların icra takibinde bulunuyor” ifadelerini de kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica