Genel

Yılmaz Özdil’in çağrısını Cumhurbaşkanı onayladı

Yılmaz Özdil’in çağrısını Cumhurbaşkanı onayladı Yılmaz Özdil “Kudüs’ü İsrail başkent ilan ediyorsa, Filistin de etsin” dedi, 5 gün sonra benzer bir açıklama İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Yılmaz Özdil’in çağrısını Cumhurbaşkanı onayladı detaylar haberimizde…

Yılmaz Özdil’in çağrısını Cumhurbaşkanı onayladı

Dünya siyaset kulisleri de karıştı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyorum” şeklindeki açıklamasının yankıları sürüyor. Geçtiğimiz hafta yapılan ve İslam dünyasında deyim yerindeyse bomba etkisi yaratan bu açıklamanın ardından, dünya siyaset kulisleri de karıştı. Türkiye’nin çağrısıyla İslam İşbirliği Teşkilatı da İstanbul’da olağanüstü toplandı.

“Kudüs Filistin Devletinin başkentidir”

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Trump’ın hamlesine karşı yeni bir hamleyle karşılaşarak “Kudüs’ü, Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum” dedi.

“İşgal edenle, edilen arasında tarafsız kalmak zulme destek vermektir”

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü “Amerika’nın bu açıklamasından sonra barış zemini başka türlü canlı tutulamaz. İsrail’in dünyayı oyalamasına prim verilmemelidir. İşgal edenle, edilen arasında tarafsız kalmak zulme destek vermektir. Bunun için en azından Filistin’in uluslararası anlaşmalara dahil olma süreci hızlandırılmalıdır. İslam ülkeleri olarak, Filistin devletinin tam temsili konusunda daha güçlü bir irade ortaya koymalıyız. Bugün buradan bunun çıkması gerekmektedir. Amerika’yı attığı bu hukuk dışı adımdan bir an evvel geri dönmeye davet ediyoruz. Arabuluculuk vasfını tamamen yitiren Amerika’nın yerine, dünya barışı için sorumluluk üstlenmelerini bekliyoruz. Kudüs’ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum.” dedi.

Yılmaz Özdil 08 Aralık Cuma Günü önermişti

Erdoğan’ın bu açıklaması akıllara zirveden 5 gün önce yani geçtiğimiz hafta cuma günü Halk Tv’de ekrana gelen Halk Arenası programında Sözcü Yazarı Yılmaz Özdil’in açıklamalarını getirdi. Özdil, Filistin konusunun da tartışıldığı programda “Mesela (İsrail) ben burayı başkent yapacağım diyor. Eee sende yap…” diye çağrıda bulunmuştu.

“Kafayı çalıştırmak lazım”

Programda İslam aleminin paramparça haline dikkat çeken Özdil şunları söylemişti: “Mesela Filistin’e bakıyoruz. Kardeşim siz Filistin’i bile böldünüz. Mesela ben kendi payıma Arafatçıyım sen Hamas’lısın. Filistin bile bölünmüş. İslam alemi paramparça olmuş. Mesela (İsrail) ‘ben burayı başkent yapacağım’ diyor. Eee sende yap. Bu bizim haddimize değil. Bunu bizim büyük diplomatlarımızın konuşması lazım. İşte silahlı kuvvetlerden Balyoz’dan atılan subayların kafa yorması lazım ama İsrail yapıyorsa Filistin de yapsın başkent… Buraya kırmızıçizgi falan diyorlar. ‘Niye kırmızıçizgi?’ desen tarif edemez. Yani orası bir başkent olacaksa bana göre orada Filistin halkının da menfaati var. Aslında bunu manipüle edebilmek kullanabilmek için biraz kafayı çalıştırmak gerekir. Adam buraya 1947’den beri başkent diyor. Bugün demedi ki…”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica