Bilim-Teknoloji

Yükseköğretime kayıt belgeleri

Yükseköğretime kayıt belgeleri LYS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelere kayıt işlemleri başladı. Peki kayıtlar hangi tarihe kadar devam edecek? Kayıt için gerekli evraklar neler? Yükseköğretime kayıt belgeleri detaylar haberimizde…

Yükseköğretime kayıt belgeleri

2017 ÖSYS sonuçlarına göre üniversiteyi kazanan öğrencilerin heyecanla beklediği gün geldi. Üniversite kayıtları başladı. Kayıt işlemleri 18 Ağustos gününe kadar devam edecek. Bu süre içerisinde kayıt yaptırmayan öğrenciler haklarını kaybedecek.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacak. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2017 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacak. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılan 2017 ÖSYS tercihleri için yayınlanan tercih kılavuzunda yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri, kayıt için gerekli belgeler, kayıtla ilgili bilgiler yer almaktaydı.

ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak.

Yükseköğretime kayıt işlemleri

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacak.

Kayıt için gerekli belgeler

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurmaları gerekiyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica