Genel

Yüzde 40 civarında oy alan Erdoğan toplumun umudu olmaktan çıkar

Yüzde 40 civarında oy alan Erdoğan toplumun umudu olmaktan çıkar KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır’dan seçim yorumu: Erdoğan, ilk turda yüzde 47-48 civarında bir oy alırsa ve ikinci olan adayın oyu da yüzde 20-21 civarındaysa, Tayyip Erdoğan çok rahat bir şekilde ikinci turu kazanır. Yüzde 40 civarında bir Tayyip Erdoğan oyu görürsek, toplum ondan umudu kesmiştir. Yüzde 40 civarında oy alan Erdoğan toplumun umudu olmaktan çıkar detaylar haberimizde…

Yüzde 40 civarında oy alan Erdoğan toplumun umudu olmaktan çıkar

“Erdoğan ikinci tura yüzde 45’in altında bir oyla kalırsa, o zaman vatandaş iktidar değişikliğine karar vermiş demektir”

KONDA Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır 24 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. “Muhalefetin adaylarından birisi yüzde 30’u aşarak ikinci tura kalırsa, ya da Tayyip Erdoğan ikinci tura yüzde 45’in altında bir oyla kalırsa, o zaman vatandaş iktidar değişikliğine karar vermiş demektir” diyen Ağırdır, ‘muhalefetin oyunu değiştirmesi gerektiğini’ söyledi.

“Ortak yaşamı yeniden inşaa etmek”

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan ‘Bidebunudinle’ programına konuk olan KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “Henüz ortak yaşamı yeniden inşaa etmek, bir arada yaşamı yeniden tesis etmek gibi bir vaat yok. Siyasetin geleneksel kalıpları üzerinden yürüyen bir süreçte çok şaşırtıcı şeyler beklemek mümkün değil” dedi.

Ağırdır, muhalefetin ekonomik ve siyasi krizleri yönetebileceğine yönelik bir söylem geliştirmesi halinde AK Partiyi yenebileceğini söyledi.

“HDP’nin barajı geçip geçememesi belirleyecek”

“Oyunun kontrolü ilk kez muhalefette” diyen Ağırdır, “HDP barajı geçerse, AK Parti parlamentodaki çoğunluğunu kaybeder” ifadelerini kullanırken, seçimin sonucunu belirleyen iki etmen olduğuna dikkati çekti. Ağırdır’a göre, seçimin sonucunu muhalefetin faaliyetleri ve HDP’nin barajı geçip geçememesi belirleyecek.

“Tayyip Erdoğan Meral Akşener’e karşı temkinli”

İkinci tura kalınması halinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve CHP’nin adayı Muharrem İnce’nin yarışacağına ilişkin öngörüde bulunan Ağırdır; AK Partinin İYİ Partiye, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ise Meral Akşener’e karşı temkinli bir tavır içinde olduğunu da aktardı. Ağırdır, “Tayyip bey, bu tartışmayı Devlet Bahçeli’ye bıraktı” dedi.

“Toplum ondan umudu kesmiştir”

“Muhalefetin adaylarından birisi yüzde 30’u aşarak ikinci tura kalırsa, ya da Tayyip Erdoğan ikinci tura yüzde 45’in altında bir oyla kalırsa; o zaman vatandaş iktidar değişikliğine karar vermiş demektir” diyen KONDA Genel Müdürü; “Ama Erdoğan, ilk turda yüzde 47-48 civarında bir oy alırsa ve ikinci olan adayın oyu da yüzde 20-21 civarındaysa, Tayyip Erdoğan çok rahat bir şekilde ikinci turu kazanır. Yüzde 40 civarında bir Tayyip Erdoğan oyu görürsek, toplum ondan umudu kesmiştir” ifadelerini de kullandı.

“Toplum bunu bekliyor”

Muhalefetin, 24 Haziran sürecinde oyunu değiştirmesi gerektiğine vurgu yapan Ağırdır, şunları söyledi, “Rakibinizle her seferinde boks yapıyorsunuz ve her seferinde dayak yiyorsunuz. Düelloyu bu sefer basketbol oynayarak yapamazsanız, oyunun sonucu belli… Muhalefet, her seferinde, ‘Bizim boksörün sağ kolu güçsüz, onu biraz güçlendirelim. Zıplama yeteneğini biraz artıralım’ diye bakıyor meseleye. Oyunu değiştiriyoruz demeliler. Bunun için hâlâ imkan var. Toplum bunu bekliyor. Oyunu umutsuzluktan çıkarıp umuda çevirmek lazım.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica