Genel

Zarf ve oy pusulalarını mühürlemeyen sandık kurulu ceza alacak

Zarf ve oy pusulalarını mühürlemeyen sandık kurulu ceza alacak Sivil toplum kuruluşu Oy ve Ötesi, erken seçim kararı açıklanmadan önce Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verdikleri dilekçe nedeniyle görüştükleri Sadi Güven’in “Zarf ve oy pusulalarını mühürlemeyen sandık kurulu ve üyelerine kanun çerçevesinde cezai yaptırım uygulanacağını” söylediğini aktardı. Zarf ve oy pusulalarını mühürlemeyen sandık kurulu ceza alacak detaylar haberimizde…

Zarf ve oy pusulalarını mühürlemeyen sandık kurulu ceza alacak

YSK Başkanı Sadi Güven ile görüştüler

Sivil toplum kuruluşu Oy ve Ötesi, erken seçim kararı açıklanmadan önce Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verdikleri dilekçe nedeniyle görüştükleri Sadi Güven’in “Zarf ve oy pusulalarını mühürlemeyen sandık kurulu ve üyelerine kanun çerçevesinde cezai yaptırım uygulanacağını” söylediğini aktardı.

“Tüm donanımlarına rağmen zarf ve oy pusulası…”

Seçimlerde oy kullanmayı teşvik etmek ve şeffaf bir seçim için 2014 yılında örgütlenen Oy ve Ötesi; 20 Nisan’da YSK Başkanı Sadi Güven ve üye İlhan Hanağası yüz yüze yaptıkları görüşmeyle ilgili yazılı açıklama yayımladı. YSK Başkanı Sadi Güven’in görüşmede, mühürsüz oy ve zarf konusunun gündeme geldiği belirtilen açıklamada; “YSK Başkanı Sadi Güven, seçim günü öncesinde YSK tarafından sandık kurulu başkan ve üyelerine eğitimler verildiğini; ve seçimler gününde de pek çok bilgilendirme ve hatırlatma yapıldığını belirtmiştir. Tüm bu eğitim ve bilgilendirmelere rağmen; zarfları ve oy pusulalarını mühürlemeyen sandık kurulu başkanı ve üyelerinin kanunun öngördüğü cezai yaptırımların uygulanacağını açıkça ifade etmiştir ” denildi.

Oy ve Ötesi ise açıklamada “Pusula ve zarfların mühürlenmesi kanun önünde hâlâ zorunludur” hatırlatmasında bulundu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica