Genel

Zarrab davasında FETÖ bağlantısını uzman tanık açıklayacak

Zarrab davasında FETÖ bağlantısını uzman tanık açıklayacak Hakim Richard Berman, 27 Kasım’da başlayacak olan jürili duruşmada 17-25 Aralık ile FETÖ arasındaki bağlantıları anlatmak üzere bir “uzman tanık-bilirkişi” atanmasının önünü açtı. Zarrab davasında FETÖ bağlantısını uzman tanık açıklayacak detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Zarrab davasında FETÖ bağlantısını uzman tanık açıklayacak

ABD’de görülen Zarrab davasına bakan Hakim Richard Berman, sanık Mehmet Hakan Atilla’nın talebine “sıcak baktığını” belirterek, 27 Kasım’da başlayacak olan jürili duruşmada 17-25 Aralık ile FETÖ arasındaki bağlantıları anlatmak üzere bir “uzman tanık-bilirkişi” atanmasının önünü açtı. Atilla’nın avukatları, daha önce mahkemeye başvurarak bu bilirkişilik için bir isim önermiş, ancak savcılık itiraz etmişti. Atilla’nın avukatlarının “bilirkişilik” için önerdiği isim Öner Özçelik.

Özçelik, halen ABD’de Indiana Üniversitesi‘nde doçent olarak görev yapan bir dil bilim uzmanı.

“Türk dili ve kültürü konusunda bir uzman”

Atilla’nın avukatları, Özçelik’in mahkeme sırasında “Türk dili ve kültürü konusunda bir uzman” olması nedeniyle, delil olarak sayılacak tapelerde kullanılan dil, ses tonlamaları gibi konularda jüriye bilgi verebileceğini mahkemeye bildirmişlerdi.

Avukatlar mahkeme dilekçesinde Özçelik’in bilgi verebileceği konuları aynen şöyle sıralamışlardı;

“* Türk dili ve kültürü;

* Genel olarak, aralarında bankacıların da bulunduğu işadamlarının müşterileri ile konuşma şekilleri;
* Bir şirkette çalışanların, amirleriyle konuşurken kullandıkları saygılı üslup;
* İlgili bazı dinlemelerde kullanılan ton ve bu tonun telefondaki kişiler arasındaki ilişki hakkında ne ortaya koyduğu. (Örneğin çok yakın, arkadaşça, iş konuşması, resmi gibi;)
* Uluslararası örnek ve içerikler açısından, kullanılan bazı kelime ve cümlelerin anlamı;
* Amerikalılar tarafından kullanılmayan, ancak Türklerin konuşmalarında rutin olarak kullandıkları bazı kelime ve cümlelerin anlamları;
* Erdoğan hükümeti ile Türkiye’deki Gülenci hareket arasındaki kavga ve bunun bu davaya etkisi, özellikle de 2012-2013 soruşturmaları ve sonrası.”

Telefonda Türkler tarafından rutin olarak kullanılan sözcükler…

Savcılık, Atilla’nın avukatlarının bu önerisi karşısında, Özçelik’in Türk dili, telefonda Türkler tarafından rutin olarak kullanılan sözcükler gibi konularda uzman tanık olarak dinlenmesine itiraz etmeyeceğini, ancak diğer konulardaki tanıklığına itirazı olduğunu bildirmişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica