Genel

Zarrab dosyasında Emine Erdoğan fotoğrafı

Zarrab dosyasında Emine Erdoğan fotoğrafı Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, ABD’de izlediği Rıza Zarrab davasına ilişkin açıklama yaptı. Aksünger, “Bu davanın ucu patron kimse ona dayanır. Davanın soruşturma dosyasında patron var” dedi. Zarrab dosyasında Emine Erdoğan fotoğrafı detaylar haberimizde…

Zarrab dosyasında Emine Erdoğan fotoğrafı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Aksünger, ABD’de izlediği Reza Zarrab davasına ilişkin konuştu.

“Türkiye mi bedel ödeyecek pazarlık mı yapılacak bununla ilgili?”

Aksünger, Reza Zarrab davasına ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Türkiye çok önemli sıkıntılı bir dönemeç ile karşı karşıya. Uluslararası hukukun gereğini yapmadığından dolayı önümüze çok büyük sıkıntılar geleceğini daha önceden söylemiştik. Acaba Türkiye mi bedel ödeyecek yoksa gerçekten kurulmamış mahkemelerden kaynaklı olarak birilerine bedel çıkartılıp pazarlık mı yapılacak bununla ilgili? Bunun siyasi dava olduğunu, olacağını çok önceden söylemiştim. Türkiye’de hiçbir zaman mahkeme kurulmadı. Bu işim 17-25 Aralık, aslında 17 Aralık, 25 Aralık farklı bir şey. Onun uzantıları uluslararası oldu. Bugün zaten ortaya çıkmıştı ama bir mahkeme yüzü hiç görmedi bunların hiç birisi. Hiçbir mahkemede aklanmak veya ceza almak gibi pozisyonda kimse olmadı.

“Hakan Atilla Amerika’ya girerken tutuklanmıyor dönerken tutuklanıyor”

Garip sorular var. Mart 2016’da Zarrab niye gitti? Bu çok ilginç… Bütün görüntüleri gördüm çok rahat gidiyor hiç de tutuklanacak havasında değil. Bu rahatlık nereden geliyor? Acaba bir anlaşma için mi daha önceden planlanmış bir konu yoksa bir sürpriz mi bu? Bütün telefon kayıtlarını hiçbir direniş olmadan hatta şifrelerini, kayıtlarının hepsini federallere veriyor. Garip bir durum… Davaya baktığımızda sonrasında Halk Bankası’nın davaya dahil edilecek olması zaten içeride aşikardı. Peki ondan sonra Hakan Atilla neden gidiyor Amerika’ya? Gittikten sonra orada dolaşıyor. Bazı görüşmeler yapıyor. Sonrasında neden dönerken tutuklanıyor? Girerken tutuklanmıyor dönerken tutuklanıyor?

Zarrab dosyasında Emine Erdoğan fotoğrafı

“Bu bir şantaj davası kabul”

Türkiye’nin girdiği bu sıkıntı içerisindeki bir ayak oyunları da çok net gösteriyor. Bu dava Türkiye’yi sonunda öyle bir hale getiriyor ki bence şu anda, zaten getirdi. Bu konjöktürde Türkiye’nin bazı devletlere belki de belini bükmeye kadar getirecek. Bu bir şantaj davası kabul… Ama şu anlama gelmez; bu davanın içindeki hepsinin aslında suçsuz olduğu anlamına da gelmez.

“Dosyanın içine Emine Erdoğan’nın fotoğrafı Zarrab’ın avukatları tarafından konulmuş”

Ben de garipsemiştim. Bu savcılar Emine Erdoğan’ı onlar mı koymuş bu işin içine diye merak ettim. Araştırınca şunu gördüm; Emine Erdoğan’ı o dosyaya dahil eden Reza Zarrab’ın avukatları. TOGEM-DER’in yetkilileri tarafından söylenen bizim kurucumuz Emine Erdoğan diyorlar. 150’ye yakın yardım yapılmış Zarrab tarafından bu derneğe. Dosyanın içine Emine Erdoğan’nın da fotoğrafı konmuş Zarrab’ın avukatları tarafından. Gördüğüm kadarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti anlaşmalar yapmış. Bir kısmı lobi anlaşmaları bir kısmı avukatlık anlaşmaları…

” Zarrab’ı ilk gördüğümde şaşırdım. İnanılmaz zayıflamış. Forma girmiş”

Davaya Reza Zarrab’ı getirdiklerinde Zarrab’ı gergin gördüm. Mehmet Hakan Atilla gergin değildi. Sanki hiçbir şey olmamış gibi davranıyordu. Zarrab’ı ilk gördüğümde şaşırdım. İnanılmaz zayıflamış. Zaafiyet geçirmemiş ama sanki bir forma girmiş. Bir sağlık yerine götürmüşler inceltmişler tarzında bir durumu vardı. Çok daha genç bir adama dönmüş. Tedirginliği çok belliydi. Dönüp dönüp arkasına bakıyordu.

“27 Kasım saat 9.30’da bu dava tekrar başlayacak”

Dava şu şekilde sürecek. 15 tane tanıktan bahsedildi daha fazla da olabilir bilmiyorum. 30 Ekim’e kadar savunma bütün dosyaya gerekli olanları koyacak. 27 Kasım saat 9.30’da bu dava tekrar başlayacak.

“Herkesle bir pazarlık yürüyor ortada”

Türkiye’yi yönetenler ilgilenmiyor mu? İlgileniyorlar orada çok ayrıntılı görüşmeler yapıyorlar. Herkesle bir pazarlık yürüyor ortada. Soru şu? Acaba burada kim mahkum olacak? Türkiye mi mahkum olacak? Yoksa gerçekten de bir adalet yüzü görecek de birileri… Türkiye Cumhuriyeti Devleti mahkemelerindeki o olması gerekirken yapmıyorlar. Orada bir mahkumiyet kararı çıkarsa adaleti biz orada mı arayacağız?

“Bu dava Türkiye’ye bedel ödetmemeli”

Bu dava Türkiye’ye bedel ödetmemeli. ‘komplo’ diyenlere komployu siz yapmışsınız diyorum. Bu dava kurgulanırken bir sürü insanın içinden çıkartıldığını gördüm. Fulu yerlerinde FETÖ’cüler ya kendi adamları ya da koyulmaması gereken insanları koymamışlar. O görülüyor belli.

“Davanın ucu patron kimse ona dayanır. Davanın soruşturma dosyasında patron var”

“Görevden aldıklarınızın veya alacaklarınızın hangisi hırsızlık, yolsuzluk yapmış, hangisi yorulmuş”

AKP’li bazı belediye başkanlarının istifasına ilişkin bir soruya Aksünger, “AKP’li belediyeler garip bir durum var ortada. Recep Tayyip Erdoğan’ın metal yorgunlukları yolsuzluk hırsızlık gibi … Bu sizin görevden aldıklarınızın veya alacaklarınızın hangisi hırsızlık, yolsuzluk yapmış, hangisi yorulmuş açıklama yapmanız gerekiyor. Hangisi yolsuzluk yapmışsa verin savcılık gereğini yapsın. Halk seçmişse ona uygun kendisi istifa etsin” diye yanıt verdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica