Ekonomi

Zeytinoğlu şubat ayı cari açık verilerini değerlendirdi

Zeytinoğlu şubat ayı cari açık verilerini değerlendirdi Zeytinoğlu; “Geçen yıl ağustos ayından bu yana ithalatımızın gerilemesi ile dış ticaret açığımız azalıyor. Dolayısıyla cari açığımız da geriliyor” dedi. detaylar haberimizde…

Zeytinoğlu şubat ayı cari açık verilerini değerlendirdi

Merkez Bankası verilerine göre Şubat ayı cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 3 milyar 776 milyon dolar azalışla 718 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yıllık cari işlemler açığı 17 milyar 44 milyon dolar oldu. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şubat ayında cari açığın beklentilere uygun olarak gerilediğini ifade ederek; “Mart ayında da yıllık cari açığın gerilemeye devam edeceğini bekliyoruz” açıklamasını yaptıktan sonra “Mart ayında yıllık cari açık 1,5 ile 2 milyar dolar daha gerileyebilir” dedi.

“Biz ihracatımızın artması ile cari açığımızın gerilemesini arzu ediyoruz”

Cari açıktaki azalmanın ithalatın gerilemesinden ziyade ihracat artışı ile gerçekleşmesini beklediklerini söyleyen Ayhan Zeytinoğlu; “Geçen yıl ağustos ayından bu yana ithalatımızın gerilemesi ile dış ticaret açığımız azalıyor. Dolayısıyla cari açığımız da geriliyor. Ancak biz ihracatımızın artması ile cari açığımızın gerilemesini arzu ediyoruz. İhracatımızın aylık 15 milyar doların üzerinde gerçekleşmesini istiyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica