Genel

18 ada için işgalci Yunan bakana yanıt; ‘Geldikleri gibi giderler’

18 ada için işgalci Yunan bakana yanıt; ‘Geldikleri gibi giderler’ Kemal Kılıçdaroğlu’na “Topraklarımızı talep ediyor, gel de al” diyen Yunanistan Savunma Bakanı’na CHP cevap verdi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Büyük Atatürk’ün İstanbul işgalinde söylediği, ‘Geldikleri gibi giderler’ sözüyle kendisine karşılık veriyoruz” diye konuştu. 18 ada için işgalci Yunan bakana yanıt; ‘Geldikleri gibi giderler’ detaylar haberimizde…

18 ada için işgalci Yunan bakana yanıt; ‘Geldikleri gibi giderler’

Savunma Bakanı Panos Kammenos; ‘CHP Genel Başkanı Topraklarımızı talep ediyor’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Topraklarımızı talep ediyor” diyen Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’a yanıt verdi. Altay, “Panos Kammenos bilmelidir ki, Büyük Atatürk’ün İstanbul işgalinde söylediği, ‘Geldikleri gibi giderler’ sözüyle kendisine karşılık veriyoruz” dedi.

“Yunanistan’ın egemenliğinden şüphe ediyor, topraklarımızı talep ediyor”

Hürriyet gazetesinden Yorgo Kırbaki’nin haberine göre, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de yaptığı konuşmayı eleştirdi. Kammenos, “En iyi durumda, uluslararası hukukun ve anlaşmaların hükümlerinden haberi yok. En kötü durumda ise Yunanistan’ın egemenliğinden şüphe ediyor, topraklarımızı talep ediyor” ifadelerini kullandı.

“Cevabımız gel de al” olur

Sparta Kralı Leonidas’in Perslere verdiği cevabı hatırlatan Kammenos, “‘Cevabımız gel de al’dır. Yunanlar öyle öğrendi. Tarihimiz bunu öğretiyor” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Kammenos’un sözlerine TBMM’de yaptığı açıklamayla yanıt verdi. Kammenos’un, Kılıçdaroğlu ve Türkiye’ye ağır tehditlerde bulunduğunu belirten Altay, şunları söyledi:

“Yunanistan cüreti, hadsizliği, cesareti AK Parti hükümetlerinin tutarsızlığından, cesaretsizliğinden, acizliğinden bulmaktadır”

“Coğrafi aidiyeti belirsiz formasyonları, egemenliği belirsiz ada ve adacıklarla ilgili olarak bütün uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak 18 adanın Yunanistan’a ait olduğunu söyledi. Bize ‘gel de al’ meydan okumasında bulunmuştur. Panos Kammenos bilmelidir ki, Büyük Atatürk’ün İstanbul işgalinde söylediği, ‘Geldikleri gibi giderler’ sözüyle kendisine karşılık veriyoruz. Ancak Yunanistan bu cüreti, hadsizliği, cesareti nereden buluyor? Yunanistan cüreti, hadsizliği, cesareti AK Parti hükümetlerinin tutarsızlığından, cesaretsizliğinden, acizliğinden bulmaktadır.”

“İşgalin açıkça itiraf edilmesi ve meydan okuma kabul edilemez”

Kammenos’un bu konuşmasıyla işgali itiraf ettiğini söyleyen Altay, “Bu anlayış içerisinde egemenliği tartışmalı ada ve adacıkların, Yunanistan tarafından işgalinin bugün Yunanistan Savunma Bakanı tarafından açıkça itiraf edilmesi ve Türkiye’ye meydan okunmasını kabul etmemiz mümkün değil. Bu sorunla ilgili olarak hiç şüphesiz Yunanistan ile Türkiye arasında devam eden istikşafi görüşmelerin devam etmesinin sakınca görmemekle birlikte, Milli Savunma Bakanı tarafından Yunan Savunma Bakanı’na aynı şekilde mukabil edilmelidir” dedi.

Ada ve adacıkların hangi ülkeye ait olduklarının netleştirilmediğini belirten Engin Altay, şöyle devam etti:

“Bu konuda, hükümetle her zaman bir işbirliği, güç birliği ve hükümetin atacağı adımların tümünün, tamamının arkasında olduğumuzu kamuoyuna beyan ve taahhüt ederiz”

“Bütün dünya bilmektedir ki 18 ada ve adacık egemenliğin kime ait olduğu henüz netleşmemiş, bir uluslararası anlaşmayla belirlenmemiş adacıklar. Bu aidiyeti belirsiz ada ve adacıkların keyfi bir tutumla Yunanistan tarafından işgal edilmesi Türkiye’nin bölgede aczini, güçsüzlüğünün işaretidir. Ayrıca Ege Denizi’nde aidiyeti belli olmayanlar değil, kıta sahanlığı, hava sahası sorunlarımız sürmektedir. Başta Bulamaç, Eşek, Koyun adası olmak üzere 18 ada ve adacığa Yunan işgaline karşı hükümeti bir milli duruş sergilemeye, yerlilik ve milliliği burada ispat etmeye çağırıyoruz. Bu konuda, buna benzer konularda hükümetle her zaman bir işbirliği, güç birliği ve hükümetin atacağı adımların tümünün, tamamının arkasında olduğumuzu kamuoyuna beyan ve taahhüt ederiz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica