Bilim-Teknoloji

Teknoloji bu meslekleri yok edecek

Teknoloji bu meslekleri yok edecek. Gelişen teknoloji ve dijital dünyanın pek çok sektörde karşılık bulması milyonlarca kişinin hayatını değiştirdi. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojiler bazılarımızın hayatını karartacak gibi duruyor. Teknoloji bu meslekleri yok edecek. İşte gelişen teknolojinin yok etmeye başladığı meslekler haberimizde…

Teknoloji bu meslekleri yok edecek

Matbaalar

Dijitalleşen medyada gazete, dergi vb. kaynakların satış rakamlarının düşmesine ve bu sektörün baskı kısımlarındaki işsizlik oranının artmasına sebep oluyor.

Sanayi Çalışanları

Metal ve plastik üretimindeki otomasyona geçişin artacağı beklenirken, bu durumun kısa vadede bu sektörde çalışan her 100 işçiden 6’sının işini kaybetmesi ile sonuçlanacağını iddia ediyor.

Editörler

Medyadaki dijitalleşme sadece baskı kısımlarında çalışanları değil editoryal işleri de etkileyecek. Zira insan üretimine dayalı bu sektörde önümüzdeki yıllarda akıllı makinaları görebiliriz.

Mücevher üreticileri

Globalleşen dünyada şirketlerin daha az masraf ile en yüksek karı elde etme çabası da bazı meslek gruplarını zora sokuyor. Bunların başında da mücevher üreticileri bulunuyor. Zira bu alanda faaliyet gösteren pek çok şirket bir süredir merkezlerini ABD dışına taşıyor.

Enerji Sektörü Çalışanları

Makina kullanımının artmasından olumsuz etkilenecek bir başka meslek grubu da enerji üretim ve dağıtım sektöründe çalışanlar olacak.

Turizm Acentaları

İnternet kullanımının artışı seyahat acentalarını da vuracak. Her yıl daha fazla insan tatil programlarını kendi başına yaparken, bu sektörde çalışan insanların yüzde 12’sinin işlerini kaybetmesini bekliyor.

Hostesler

Teknolojinin işsiz bırakacağı meslek grupları arasında hostesler de bulunuyor.

Balıkçılar

Balıkçılıkta kullanılan yöntemlerin kas gücünden makinaya dönerken, bu sektörün önümüzdeki yıllarda minimum yüzde 5 küçüleceğini belirtiyor.

Postacılar

Facebook, WhatsApp gibi uygulamaların insanların alışkanlıklarını değiştirirken, her geçen yıl posta hizmetlerinin kullanımının azaldığı, bu durumun da yüzde 28’lik bir iş kaybına neden olacağı belirtiyor.

Tv ve Radyo çalışanları

Reklam gelirlerinden aldığı payı dijital medyaya kaptıran TV ve radyo gibi sektörlerde çalışan kişilerin işleri de düşen gelirlerden dolayı tehlikede. Reklam gelirlerinden aldığı payı dijital medyaya kaptıran; TV ve radyo gibi sektörlerde çalışan kişilerin işleri de düşen gelirlerden dolayı risk altında bulunuyor.

Çiftçiler

Çiftçilik teknoloji odaklı bir sektöre dönüşürken, söz konusu makina gücünü sağlayamayan her 100 kişiden 19’u bu iş kolunu bırakmak zorunda kalabilir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica