Ekonomi

453 milyar Dolar olan Dış borcumuza yüksek diyemezsiniz

453 milyar Dolar olan Dış borcumuza yüksek diyemezsiniz Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bir TV kanalının canlı yayınında ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. 453 milyar Dolar olan Dış borcumuza yüksek diyemezsiniz detaylar haberimizde…

453 milyar Dolar olan Dış borcumuza yüksek diyemezsiniz

“Para politikasında normalleşme sağlandı”

Esas olanın sürdürülebilir yüksek büyüme olduğunu söyleyen Şimşek, “Gelirin adil dağıtılmasıdır, esas olan. Türkiye’de tabii ki yüzde 7 üzerinde bir büyüme olabilmesi için daha köklü dönüşüm sağlamamız lazım. Büyümenin yılın ikinci yarısından itibaren dengeleneceğini, iç talebin yumuşayacağını söylüyorum. Fiyat istikrarını yakalamak, cari açığı makul düzeye düşürmek için zaten tedbir alıyoruz. Para politikasında normalleşme sağlandı. Önemli adım attık, orayı düzelttik. Turizm, dış talep canlı bu bize yardımcı olacak. Orta vadede gördüğümüz yüzde 7.4 büyüme zaten” ifadelerini kullandı.

“453.2 milyar dolarlık dış borç küresel olarak yüksek değil”

Türkiye’nin toplam dış borcunun 453.2 milyar dolar olduğunu belirten Bakan Şimşek, küresel olarak karşılaştırınca bu rakamın yüksek görünmediğini bildirdi.

“Devletin dış borcunun yüksek olduğunu söyleyemezsiniz”

Bakan Şimşek, Türkiye’de dış borcun milli gelire oranının benzer ülkelerin altında bulunduğuna işaret ederek, “Dolayısıyla devletin dış borcunun yüksek olduğunu söyleyemezsiniz” diye konuştu.

“Reel sektörün döviz pozisyon açığı 223 milyar dolar”

Vatandaşın borç düzeyinin de son derece düşük olduğunu iddia eden Bakan Şimşek, “Borcu nispeten yüksek olan reel sektör var. Bu borç da yönetilebilir. Reel sektörün tüm vadeler itibarıyla döviz pozisyon açığı 223 milyar dolar. Bir yıllık vadeyle bakınca döviz pozisyon açığı yok. Reel sektörün borcu var ama varlıkları da var” değerlendirmesinde bulundu.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica