Genel

Ailenin parçasıysan orta yerde konuşma

Ailenin parçasıysan orta yerde konuşma AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, memleketi Kayseri’de Ak Part ilçe merkezlerini ziyareti sırasında son KHK’nın ardından partilerine yönetilen eleştirilere yanıt verdi. Ailenin parçasıysan orta yerde konuşma detaylar haberimizde…

Ailenin parçasıysan orta yerde konuşma

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, memleketi Kayseri’de partisinin Sarız ilçesinde ilçe merkezini ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu.

Adını vermeden tepki gösterdi

Elitaş, 15 Temmuz ve sonrasında yaşanan terör olaylarına müdahale eden sivillere yargı zırhı getiren 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’deki (KHK) muğlaklığa sosyal medya üzerinden dikkat çeken ve eleştirilerin hedefi haline gelen hemşehrisi Gül’ün adını vermeden tepki gösterdi.

“Gönül ister ki varsa bizimle açarsınız konuşursunuz”

“Bakın fitne fesat aldı başını gidiyor. Dostlarımız da maalesef artık televizyon yoluyla sosyal medya yoluyla bizimle haberleşmeye başlıyorlar. Gönül ister ki varsa bizimle açarsınız konuşursunuz. ’Burada bir şey var, benim tereddütlerim var’ diye ifade edersiniz. Evin içindeki bir meseleyi ailenin parçasıysan, ailenin bir üyesiysen aileyle ilgili meseleyi ortaklıkta konuşmayacaksın. Bu doğru değil. Onu yapmamanız gerekir.

“Yaptığımız düzenlemede açık ve net herhangi bir sıkıntı yok”

O kanuna bir madde koyduk. Dedik ki: Bu ülkeyi hain FETÖ’culardan, Fethullahçı şahsiyetsizlerden kurtaran bu kahraman millet yarın bir dava ile karşı karşıya kalamasın. Efendim, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin aracına hasar verdin, gittin şunu taciz ettin, yumruk vurdun, darbeyi engelledin diye bir davayla karşılaşmasın diye üniformalı olan resmi görevli kişilerin yanında o gün 15 ve 16 Temmuz tarihinde darbeyi engellemek için çalışan kahramanların yaptıkları icraatın sorumluluktan kurtaran bir düzenlemeyi yaptık. Ama kalktılar bunu farklı yönlere götürdüler. Arkadaşlar o yaptığımız düzenlemede açık ve net herhangi bir sıkıntı yok.”

“Anlayan, anlar. Kim üstüne alırsa”

Merkez Kocasinan ve Melikgazi il danışma kurulu toplantılarında da benzer konuşmalarda bulunan Elitaş, gazetecilerin “Sarız ve diğer ilçelerdeki konuşmalarınızdaki eleştirilerin hedefi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül mü?” sorusuna, ”Anlayan, anlar. Kim üstüne alırsa” yanıtını verdi.

AKP’lilerin tepki gösterdiği açıklamada ne olmuştu?

Resmi gazete 24 Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 15 Temmuz darbe girişimi ve ‘girişimin devamı niteliğindeki eylemlere’ müdahale eden sivillerin cezai sorumluluğu doğmayacağı hükmüne yer verildi.

Söz konusu kararnamede 8 Kasım 2017’de çıkarılan KHK’nın 37. maddesine ek yapıldı:

“Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına, veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır.”

Muhalefetten tepki çeken ve ‘ülkeyi iç savaşa sürükleyebileceği’ öne sürülen düzenleme ile ilgili Gül, şu yorumu yaptı:

“15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı arkasına bakmadan sokağa çıkıp direnen kahraman vatandaşlarımızı koruma amacıyla çıkartıldığını düşündüğüm 696 sayılı KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum.”

Gül, bu eleştirilerinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere kurucusu olduğu AK Parti’den tepkiler aldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica