Genel

Ak Parti seçmeni OHAL de seçime gitmek istemiyor

Ak Parti seçmeni OHAL de seçime gitmek istemiyor OHAL Karşıtı İnisiyatif, Olağanüstü Hal (OHAL)’in etkileri üzerine anket yayınladı. Türkiye’nin 26 ilinde yapılan ankete göre 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 35’i OHAL’in uzatılmasını istemiyor. Yüzde 33.1’i OHAL’in sürmesini isterken yüzde 31.4’ünün bu konuda fikri yok. Ak Parti seçmeni OHAL de seçime gitmek istemiyor detaylar haberimizde…

Ak Parti seçmeni OHAL de seçime gitmek istemiyor

OHAL Karşıtı İnisiyatifi, Pİ-AR araştırma şirketinin 26 ilde 2 bin 460 kişiyle yaptığı OHAL’in etkileri anketinin sonuçlarını, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde düzenlediği toplantıyla açıkladı.

“OHAL’de Demokrasi BU HAL’de Seçim Olmaz Uzatma”

Aralık ayından bu yana faaliyet gösteren inisiyatif bugüne dek İstanbul ve Ankara’da, “OHAL’de Demokrasi BU HAL’de Seçim Olmaz Uzatma” sloganıyla iki panel gerçekleştirdi. İnisiyatif bu kez bir kamuoyu yoklamasıyla gazetecilerin karşısına çıktı. 26 ilde 2 bin 460 kişi ile yapılan ankette OHAL’e dair sorulara yanıt arandı.

Anket sonucunda elde edilen veriler şöyle;

AKP’ye oy veren seçmenlerin yüzde 35.5’i OHAL’in uzamasına karşı

OHAL’e ilişkin kamuoyu yoklamasında, katılımcıların 1 Kasım Genel Seçiminde oy verdikleri partiye göre OHAL’in uzatılıp uzatılmaması sorusuna verdikleri yanıtlar yer aldı. Buna göre AK Parti’ye oy verenlerin yüzde 35.5’i OHAL’in uzatılmamasını isterken yüzde 33.1’i OHAL’in sürmesini destekliyor. AK Parti seçmeninin yüzde 31.4’ünün ise bu konuda herhangi bir fikri yok. CHP’ye oy veren seçmenlerin yüzde 85.7’si ise OHAL’in uzatılmasına karşı. MHP’li seçmenin yüzde 36’sı OHAL’in uzatılmasını desteklerken HDP’ye oy verenlerin yüzde 95.5 gibi büyük çoğunluğu OHAL’in uzatılmasına karşı olduğunu belirtti.

“Yüzde 85.5 ihraçlar haksızlık diyor”

OHAL döneminde bugüne dek 110 binin üzerinde kamu çalışanı ihraç edildi. İnisiyatif’in anketine göre toplumun yüzde 85.5’i ‘görevden çıkarılmaların tümü haklıdır’ ifadesine katılmıyor. ‘Görevden çıkarılmaların tümü haksızdır’ diyenlerin oranı ise yüzde 55.8. İnisiyatife göre bu konuda haklıdır ve haksızdır diyenlerin oranlarının birbirini tamamlamıyor olması kamu vicdanının rahatsızlığını gösteriyor.

“OHAL olmadan da güvenli oluruz diyenlerin oranı yüzde 67.9”

Katılımcıların yüzde 67.9’u OHAL uygulaması olmadan da ülke güvenliğinin sağlanabileceğini düşünüyor. OHAL olmadan ülke güvenliğinin sağlanamayacağını düşünenlerin oranı yüzde 12.3 iken bu konuda fikri olmayanların oranı 19.8 olarak geçti kayıtlara.

“İhraçları destekleyenleri oranı yüzde 23.1”

OHAL sayesinde Türkiye daha güvenli bir ülke olmuştur ifadesine her 10 kişiden üçü katılıyor. 10 kişiden 5’i ise OHAL döneminde Türkiye’nin daha güvenli bir yer olmadığına inanıyor. Darbe girişimine katılmayan ve terör örgütleriyle bağı kanıtlamayanların ihraç edilmelerine yüzde 76.9 oranında karşı durulurken yüzde 23.1 ihraçları destekliyor.

“Ekonomi olumlu diyenlerin oranı yüzde 9.8”

OHAL’in ekonomiyi olumsuz etkilediğini düşünenlerin oranı ise yüzde 55.8. OHAL’in ekonomide olumlu bir tablo yarattığını savunanlar yüzde 9.8 iken hem olumlu hem olumsuz olarak yanıt verenler yüzde 25.1’e denk düşüyor. Bu konuda yüzde 9.3’ün ise bir fikri yok.

“Yüzde 18.6 OHAL’in sürmesini istiyor”

OHAL’in tekrar uzatılmasına karşı olanlar yine çoğunluğa denk düşüyor. OHAL’in uzatılmasını istemeyen yüzde 45.4’e karşılık yüzde 18.6 OHAL’in sürmesini istiyor. Bu konuda da yüzde 26.4’e denk düşen katılımcıların fikri yok. OHAL’in TBMM’yi işlevsiz hale getirdiğini düşünenlerin oranı yüzde 51.3 iken yüzde 32.8 TBMM’nin bu süreçte işlevini kaybetmediğini aktardı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica