Genel

Alevi evlerine çarpı işareti koyan iç savaş kışkırtıcıları aramızda

Alevi evlerine çarpı işareti koyan iç savaş kışkırtıcıları aramızda Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Alevi ailelerin oturduğu 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boya ile çarpı işareti yaptı. Alevi evlerine çarpı işareti koyan iç savaş kışkırtıcıları aramızda detaylar haberimizde…

Alevi evlerine çarpı işareti koyan iç savaş kışkırtıcıları aramızda

13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri

Malatya’da, Alevi ailelerin yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atıldı.

Ailelerin endişeli olduğu görülüyor

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Mehmet Topal olayı kınadı, ailelerin endişeli olduğunu söyledi. Polis, olayla ilgili araştırma başlattı.

Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Alevi ailelerin oturduğu 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boya ile çarpı işareti yaptı

Olay, bu sabah Cemal Gürsel Mahallesi’nde meydana geldi. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Alevi ailelerin oturduğu 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boya ile çarpı işareti yaptı. Sabah evlerinden çıkınca evlerinin kapı ve duvarlarında işaretleri görenler, polise haber verdi.

Mahalleye gelen polisler, inceleme yaptılar

İhbarla mahalleye gelen polisler, inceleme yapıp kapı ve duvarları boyayan kişi ya da kişilerin kimliklerinin belirlenerek yakalanması için çalışma başlattı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal olay yerinde

Olayı haber alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şube Başkanı Mehmet Topal da mahalleyi ziyaret edip vatandaşlarla görüştü.

Olayı kınayan Topal, vatandaşların endişeli olduğunu belirterek, “Dün akşam Alevilerin çoğunluklu olarak yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesinde 13 evimiz kimliği belirsiz kişiler tarafından işaretlenmiştir.

Alevi olan bu vatandaşların bundan sonraki süreçte ne tür katliamlara maruz kalacağını, ne tür şiddete maruz kalacakları şimdiden biz kestirebiliyoruz. İnançları, felsefeleri, yaşama biçimleri sürekli bir kalıba oturtulmaya çalışılan biz Aleviler, başkalarına uymak zorunda değiliz.

Biz kendi inancımızı, kendi kültürümüzü yaşayacağız. Biz bu topraklarda barışı inşa etmeye çalışacağız”

Vatandaşlar da duruma tepki gösterip işaretleri yapanların yakalanmasını istedi. Polisin olayla ilgili başlattığı araştırma devam ediyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica