Genel

Amasra’daki maden katliamında ihmalin ses kaydı ortaya çıktı

Amasra’daki maden katliamında ihmalin ses kaydı ortaya çıktı

Amasra’da 42 madencinin öldüğü patlamayı inceleyen Araştırma Komisyonu’nda çarpıcı bir gelişme yaşandı – akarhaber

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Kiraz, o gün havalandırmanın bozuk olmasına rağmen üretime devam edildiğini gösteren kaydı dinletti

Amasra’da geçen ay 42 madencinin öldüğü maden katliamında ortaya çıkan ihmallere bir yenisi eklendi. Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, katliamı araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu toplantısında, olay günü yapılan bir görüşmenin ses kaydını dinletti.

NTV‘nin aktardığı kayıtta, eksi 320 kotun havalandırmasını sağlayan fanın tamiri için gelecek personelin “Vardiyaya geç geleceğim” dediği duyuldu. Ancak buna rağmen üretime devam edildi.

Kiraz, kaza gününe dair telefon kayıtlarının soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de bir fanın olay günü saat 11.00’de bozulduğunu açıklamıştı. Bilgin, “Madende patlama olmadan önce saat 11.00 civarında bir fan bozulmuş. Fan bozulduktan sonra değerlerde farklılaşma ortaya çıkmış. Ne yapılması lazım? İşletmenin hemen işi durdurması lazım. Suçlamak için söylemiyorum ama tabloyu görmek için. Oradaki kusurları yargı sürecine intikal etmiştir” demişti.

Soruşturma kapsamında tutuklanan mühendis Şahan Kahraman da “Bir sonraki vardiya, bu parçayı takacaktık” demişti.

Öte yandan, soruşturma kapsamında TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 8 kişi tutuklanırken, 4’ü adli kontrolle olmak üzere 16 kişi serbest bırakıldı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica