Sağlık

Anne adaylarının ortak sorunu uykusuzluk

Anne adaylarının ortak sorunu uykusuzluk Hamilelik dönemindeki anne adaylarının temel sorunu uykusuz geçen gecelerdir. Araştırmalara göre anne vücudunda ilk üç ayda başlayan değişiklikler uyku bozukluklarının başlamasının temel nedenidir. Anne adaylarının ortak sorunu uykusuzluk detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Anne adaylarının ortak sorunu uykusuzluk

İlk üç ay hormonların neden olduğu değişiklikler

Hamilelik döneminin ilk üç ayında hormonların neden olduğu değişiklerden kaynaklanan ve gebeliğin son iki ayında, bebeğin anne karnında gelişmesinin hızlı olmasından kaynaklı baskı sonucunda uykusuzluğun temel nedeni olarak düşünülebilir.

Psikolojik rahatsızlıklar…

Annenin doğum korkularından dolayı psikolojik rahatsızlıklarda uykusuzluğa neden olmaktadır.

Gebelik Döneminde Uykusuzluk Nedenleri?

Uyku insanın yapısı gereği yemek, içmek gibi temel bir ihtiyaçtır. Anne adaylarının ortak sorunu uykusuzluktur ve bazı anneler bu sorunu ciddi bir şekilde yaşamaktadır. Anne adaylarının sürekli değişen ruh hali uykusuz üzerinde oldukça etkilidir.

Uykusuzluk şikayetleri hamilelik süresi uzadıkça artar

Anne adayları gebelik döneminde normal bireye göre daha sinirli olurlar. Araştırmalara göre anne vücudunda ilk üç ayda başlayan değişiklikler uyku bozukluklarının başlamasının temel nedenidir. İlk üç ayda ve gebeliğin son üç ayında uykusuzluk konusunda şikayetleri çok fazla artar.

Sık idrara çıkma…

Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı, mide yanması, baş dönmesi ve fiziksel ağrılarla birlikte yanlış uyku pozisyonu, sık idrara çıkma uykusuzluğa neden olmaktadır.

Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidir?

Uykusuzluk anne adayının sinir sistemini alt üst edebilir. Peki hamilelikte uyku bozuklukları nasıl giderilir? Öncelikle anne ve bebeğin sağlığı için uykusuzluğa neden olan temel sorunlar ortadan kaldırılmalıdır.

Uyku ilacı asla kullanılmamalı…

Annenin yaşam koşulları bulunduğu ortam ruh hali için iyileştirilmelidir. Anne adayı uyumak için asla uyku ilacı kullanmamalıdır. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için tehlikeli bir durumdur. Uyumak için doğal yöntemlere başvurulabilir. Annenin gece yatmadan içeceği bir bardak süt daha rahat uyumasını sağlar.

Yemekten sonra en az 3 saat uyku yok…

Anne adayları akşam yemeğinde ağır yemeklerden kaçınmalıdır ve yemekten en az üç saat sonra uyumalıdır. Anne adayları çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durmalıdır. Yatmadan önce yapılan kısa bir yürüyüş ve doğru uyku pozisyonu rahat bir uyku sağlayacaktır. Annelerin özellikle sol tarafına dönerek uyuması baş dönmesini önler ve kalbe yapılan baskının azalmasını sağlar.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica