Sağlık

Araç klimalarının soğuk şekilde yüzle teması yüz felcini tetikliyor

Araç klimalarının soğuk şekilde yüzle teması yüz felcini tetikliyor Dr. Şahinkaya, “Yüz felcine en büyük sebep soğuk havanın yüzle temasıdır. Bu hastalığın ilk ismi ‘şoför hastalığı’ olarak adlandırıldı. Araç klimalarının soğuk şekilde yüzle teması yüz felcini tetikliyor detaylar haberimizde…

Araç klimalarının soğuk şekilde yüzle teması yüz felcini tetikliyor

“Klimaların yüzümüzle temasını engellemek gerekir”

Nöroloji Uzmanı Dr. Nurhan Şahinkaya, sıcak havalarda araç içi klima kullanımıyla ilgili uyarılarda bulundu. Şahinkaya, “Araç klimalarının soğuk şekilde yüzle teması yüz felcini tetikliyor. Sıcak havalarda soğuk çalışan klimaların yüzümüzle temasını engellemek gerekir” dedi.

“Yüzün tek tarafındaki kaslar kullanılamaz oluyor”

Dr. Nurhan Şahinkaya, yüz felcinin, yüzün tek tarafındaki kasların kullanılamadığı rahatsızlık olduğunu söyledi.

“Bu hastalığın ilk ismi Şoför hastalığı”

Dr. Şahinkaya, “Yüz felcine en büyük sebep soğuk havanın yüzle temasıdır. Bu hastalığın ilk ismi ‘şoför hastalığı’ olarak adlandırıldı.

“Şoförler hep aynı taraftan yüz felci geçiriyor”

Yapılan uzun araştırmalar ve deneyimler göstermiş ki şoförler hep aynı taraftan yüz felci geçiriyor. Artık günümüzde araç sürücüleri camdan gelen rüzgarla değil de araçlarda bulunan klimalarla yüzlerini temas ettiriyorlar” diye konuştu.

“Yüz felci kolay tedavi edilebilir bir hastalıktır”

Araç içi klimaların kullanımına ilişkin uyarılarda bulunan Dr. Şahinkaya, şunları kaydetti: “Araç klimalarının soğuk şekilde yüzle teması yüz felcini tetikliyor. Yüz felci kolay tedavi edilebilir bir hastalıktır.

“Yüz felcinde erken tedavi çok önemlidir”

Bu hastalıkla gelen hastalarımıza biz ilaç tedavisiyle birlikte fizik tedavi başlatıyoruz. Bu da hastalığın daha kolay tedavi edilmesini sağlıyor. Yüz felcinde erken tedavi çok önemlidir. Hastalar tedaviye ne kadar erken başlarsa o kadar iyi sonuç almak mümkündür.

“Yüz felcinden korunmak için kışın yüzün ve kulakların soğukla temasını engellemek gerekir”

Vatandaşlar yüzünde bir kayma ve asimetri fark ettiği an bir an önce bir nöroloji uzmanına başvurarak tedaviye en kısa zamanda başlamalıdır. Yüz felcinden korunmak için kışın yüzün ve kulakların soğukla temasını engellemek gerekir. Sıcak havalarda ise soğuk çalışan klimaları yüzümüzle temasını engellemek gerekir.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica