Raporlar

Arslan: “16 Ocak Türk Aydınlanmasının Önemli Kilometre Taşı”

Arslan; "16 Ocak 1923, bağımsızlığını kazanmış bir milletin yeni ve çağdaş ufuklara yelken açtığı Türk Aydınlanmasının en özel tarihlerinden biridir"

Arslan: “16 Ocak Türk Aydınlanmasının Önemli Kilometre Taşı” … Arslan; “Kentimizde yapılan bu toplantı, İstiklal Savaşımızın en önemli süreçlerinden olan Sivas ve Erzurum Kongreleri eş değerinde bir anlam ve önem taşımaktadır” dedi. detaylar haberimizde…

Arslan: “16 Ocak Türk Aydınlanmasının Önemli Kilometre Taşı”

16 Ocak Basın Onur Günü nedeniyle Vatan Partisi Kocaeli İl başkanı Yalçın Arslan bir kutlama mesajı yayınladı.

Arslan, günün önemine derinlemesine vurgu yapan şu ifadelere yer verdi:

16 Ocak 1923 Basın Toplantısı

“Mustafa Kemal’in ,16/17 Ocak 1923’de, İzmit Kasr-ı Hümayun’da İstanbul Basını ile yaptığı ve 21.30’da başlayıp sabahın ilk ışıklarına dek süren bu toplantı; yeni kurulacak rejim başta olmak üzere geleceğe yönelik tüm beklentilerin, düşüncelerin, sorunların, soruların, vb. konuşulduğu, tartışıldığı tarihi bir dönemecin önemli kilometre taşlarından biriydi.

‘Basın milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın; başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.’ diyen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, o gecenin karanlığında, gazetecilere Türk Aydınlanmasının rotasının ip uçlarını veriyordu.

Kentimizde yapılan bu toplantı, İstiklal Savaşımızın en önemli süreçlerinden olan Sivas ve Erzurum Kongreleri eş değerinde bir anlam ve önem taşımaktadır.

Bugüne dek, bu toplantı maalesef akademisyenler, tarihçiler ve araştırmacılarca yeterince derinliğine irdelenmemiş, incelenmemiş ve bu büyük aydınlanma devrimi içindeki gerçek zeminine oturtulamamıştır. Bu, önümüzdeki bir görevdir.

16 Ocak 1923, bağımsızlığını kazanmış bir milletin yeni ve çağdaş ufuklara yelken açtığı Türk Aydınlanmasının en özel tarihlerinden biridir.

Bu tarih, bu bağlamda sadece kentimizin değil, tüm ulusumuzun “Onur Günü”dür. TÜRK MİLLETİNE kutlu olsun!”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı