Kültür-Sanat-Tarih

İtalyan gazeteciler Malatya’da Arslantepe Höyüğü’ne hayran kaldılar

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) koordinasyonunda Malatya’ya gelen İtalyan gazetecileri Arslantepe Höyüğünde ağırladı.

MALATYA (İGFA) – Türkiye’de farklı illeri ziyaret eden İtalyan Gazetecilerin son durağı ise UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Arslantepe Höyüğü oldu.  

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliğiyle işbirliği halinde Malatya’ya davet edilen Archeo dergisinden Andreas Steiner, Espresso dergisinden Gianfrancesco Turano, Archeologia Viva dergisinden Giulia Prunetti, Artribune dergisinden GiuliaGioume, FinestraSull’Arte gazetesinden Michela Bassonello ile Domani gazetesinden Aart Heering Arslantepe Höyüğü ziyaretlerinin ardından Malatya Arkeoloji Müzesi, Şire Pazarı, Sanat Sokağında bulunan Müzeleri ile Kent Müzesini gezdiler.

İtalyan basın mensuplarına Prof. Dr. Marcella Frangipane tarafından  Arslantepe’de yapılan kazılar ve çıkan eserler hakkında bilgiler aktarıldı. Prof. Dr. Marcella Frangipane höyüğün UNESCO Dünya Miras Listesine girmesini sağlayan bilimsel bulgu, belge ve bilgileri anlatıp, anıtlar, eserler ve kazıların tarihçesi hakkında bilgi verdi.

Gezi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder geziye katılan gazetecilere günün anısına hediye takdim ettiler.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica