Sağlık

Atlardan panzehir üretiyorlar

Atlardan panzehir üretiyorlar, atların cinsi ve sağlıklı olamsı son derece önemli. Yılan ve akreplerden alınan zehirler, safkan İngiliz ve Arap atlarının vücutlarına enjekte edilerek panzehir oluşturuluyor. Yılan ve akreplerden üretilen panzehir haberlerinden sonra, Atlardan panzehir üretiyorlar.

Atlardan panzehir üretiyorlar

Türkiye’de sadece Adıyaman’da bulunan yerli yılan ve akrep serumu üreticisi olan bir firma tarafından üretilen serumlar 8 ülkeye ihraç ediliyor.

Firma tarafından yılan ve akreplerden alınan zehirler, safkan İngiliz ve Arap atlarına enjekte ediliyor.

Yurt dışına ihraç ediliyor

Vücuduna enjekte edilen zehri panzehire çeviren atlardan cihazlar yardımı ile alınan antikorlar tesiste saflaştırılarak, nihai ürün haline dönüşüyor. Elde edilen serumlar yurt içinde Sağlık Bakanlığına, yurt dışında ise Almanya, Yunanistan, Gürcistan, Suriye, Irak, İran, Ürdün, Azerbaycan gibi ülkelere satılıyor.

3 tür yılandan panzehir üretiliyor

Adıyaman’daki VETAL  tesislerinde 3 tür yılanın zehrini sağarak panzehir üretiyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden toplanan 3 türden yaklaşık 60 civarında yılan ve ayrıca çok sayıda akrep bulunuyor. Bu hayvanların zehirleri sağılarak 100’e yakın ata enjekte edilerek panzehir üretiliyor.
Özellikle safkan ingiliz ve arap atları seçiliyor

Firmanın Sorumlu Müdürü Kimyager Fatma Ergin atlara yapılan işlemi anlatarak, “İmilizasyon programına tabi tutulan atların ümnin sistemleri testlerle kontrol ediliyor. Ümnin sistemi uygun olanlar cihaz yardımı ile toksine karşı üretilmiş antitoksini, yani antikorları steril torbalara alıyoruz. Zehre karşı panzehir üretmiş oluyoruz. Esas üreticimiz at; at bizim vermiş olduğumuz zehre karşı panzehir üretmiş oluyor. Birikmiş olan antikorları tesiste saflaştırıp nihai ürün haline dönüştürüyoruz. Özellikle safkan İngiliz ve Arap atlarını seçiyoruz” dedi.
Aşı üretim tesisi hayata geçirilecek

Fatma Ergin, 2004 yılında kurulan ve 2009 yılında akrep, 2010 yılında yılan serumu üretimi için izin aldıklarını belirterek, “Bu anti serumları üretip yurt içinde Sağlık Bakanlığına, yurt dışında ise uluslar arası firmalara satıyoruz. Türkiye’de yerli üretimci olarak biz tekiz. İhracat olarak Almanya, Yunanistan, Gürcistan, Kıbrıs, Suriye,Irak, İran, Ürdün ve Azerbaycan’a gönderiyoruz. Kapasitemizi arttırarak yeni bir aşı üretim tesisini hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica