İGF

Atmaca’nın sırrı çözülüyor

İlk milli güdümlü füze Atmaca’nın test atışı cuma günü gerçekleşti. Atmaca’nın test atışının yapıldığı TCG Kınalıada için yapılan amblem ise dikkatlerden kaçmadı. “Mavi vatana adanmışlar” sloganıyla tasarlanan amblemde yer alan Atatürk, Türk bayrağı, 16 yıldız, roket, gökyüzü, üç yıldız ve 3 yunusun her birinin özel bir anlamı var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, Atmaca Gemisavar Füzesi’nin gurur dolu anlarını sosyal medya hesabından paylaşarak, geminin hedefi tam isabetten vurduğunu söyledi. Seri üretim hattından çıkan ilk milli güdümlü füze Atmaca’nın test atışı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesinin katılımıyla cuma günü gerçekleştirildi. Büyük bir sevinçle personele hitap eden Akar, “Sizleri kutluyorum” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli füze Atmaca’nın test atışı görüntülerini paylaştı. Erdoğan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Mavi Vatanımızın çelik kılıcı Atmaca Gemisavar Füzemiz, bugün envantere girişi öncesi gerçekleştirilen son test atışında ilk kez bir gemi hedefini tam isabetle vurmayı başardı. Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Donanmamıza hayırlı, uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Atış gününde milli gemi TCG Kınalıada’nın amblemi de dikkati çekti. Dizayn, inşa ve entegrasyonu Türk Deniz Kuvvetleri tarafından tamamen milli imkanlarla uluslararası ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin askeri standartlarına uygun olarak yapılan Milli Gemi (MİLGEM) korvetinin özel olarak hazırlanan amblemi içinde birçok mesajı barındırıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica