İGF

İzmir Güzelhisar Barajı’nda doluluk yüzde 81’i geçti

Son haftalarda Aliağa ve çevresinde etkili olan sağanak yağışlar dolayısıyla İzmir’in en önemli barajlarından Güzelhisar Barajı’nda doluluk oranı sınır noktaya yaklaştı.

İZMİR (İGFA)-  İzmir’de Güzelhisar Barajında doluluk oranı son ölçümlere göre yüzde 81,78 seviyesine yükseldi. Toplam su hacmi 129,23 milyon m3 olan barajda son yağışlarla birlikte oluşan su hacmi 117,27 milyon m3’e ulaştı. Güzelhisar Barajındaki su seviyesi geçen yılın aynı ayında ölçülen seviyenin üzerine çıktı.

KONTROLLÜ SU SALINIMI YAPILABİLİR

DSİ İzmir Bölge Müdürlüğü son zamanlarda yaşanan etkili yağışlar dolayısıyla Güzelhisar Barajı’da dahil olmak üzere bazı barajların doluluk seviyelerine yaklaşması üzerine kontrollü su salınımın yapılabileceğini duyurdu. Muhtarlıklara gönderilen duyuruda, Güzelhisar Barajı’nda da yağışların devam etmesi ile oluşabilecek doluluk nedeniyle kontrollü su salınımı yapılabileceğinden çiftçilerin ve bölge halkının bilgilendirilmesi sağlandı.

Hatırlanacağı gibi bölgedeki sağanak yağışlar Güzelhisar Barajı’nı olduğu gibi İzmir’e içme suyu sağlayan diğer barajları da doldururken geçtiğimiz hafta görülen sağanak yağışların ardından bölgedeki bazı barajlarda kontrollü su tahliyesi yapılmıştı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica