Genel

Bağdat diyalog şartını açıkladı

Bağdat diyalog şartını açıkladı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin merkezi hükümete dün gece yaptığı diyalog çağrısına Bağdat’tan yanıt geldi. Reuters‘a konuşan bir hükümet sözcüsü, bir dizi şart sıraladı. Bağdat diyalog şartını açıkladı detaylar haberimizde…

Bağdat diyalog şartını açıkladı

Bağdat yönetimi, bağımsızlık referandumu sonrası diyalog çağrısını dün gece yineleyen Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne ön şartlar öne sürdü. Reuters’a konuşan bir hükümet sözcüsü, Erbil’in ‘öncelikle Irak’ın birliğine bağlılığını göstermesi gerektiğini’ söyledi.

Sözcü, “Kürdistan bölgesinin yerel yetkilileri, federal hükümetin petrol ihracatı, güvenlik, kara ve hava girişleri dahil sınırlar üzerindeki egemen yetkisini kabul etmeli” dedi. Irak hükümet sözcüsü, “Bunlar, bölgenin yerel hükümetinin talep ettiği diyalogun temel şartlarıdır” diye konuştu.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi hükümeti dün gece…

Kürdistan Bölgesel Yönetimi hükümeti dün gece, yaptırım kararlarının hedefi olan havalimanları, sınır kapıları ve bankaların statüsü hakkında Irak hükümetiyle konuşmaya ‘istekli olduğunu’ açıklamıştı.

Bankalar ve havalimanları konusunda görüşmeler yapalım

Açıklamada, “Toplu cezalandırmadan kaçınmak için Irak Başbakanı Haydar Abadi’yi bir kez daha Irak Anayasası çerçevesinde her tür diyalog ve müzakereye çağırıyoruz” denilmişti. IKBY, sınır geçişleri, iç ticaret, vatandaşlara verilen hizmetler, bankalar ve havalimanları konusunda görüşmeler yapılmasını önermişti.

Barzani, Merkezi hükümete yaptırım kararlarını konuşma çağrısı yaptı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, bağımsızlık referandumu sonrası alınan yaptırım kararlarını konuşmak için Bağdat’a çağrı yaptı…

25 Eylül’deki bağımsızlık referandumu sonrası merkezi Irak hükümetinin bir dizi yaptırım kararı dayattığı Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) yeni çağrı var. IKBY hükümeti, yaptırım kararlarının hedefi olan havalimanları, sınır kapıları ve bankaların statüsü hakkında Irak hükümetiyle konuşmaya istekli olduğunu’ açıkladı.

“Her tür diyalog ve müzakereye çağırıyoruz”

Açıklamada, “Toplu cezalandırmadan kaçınmak için Irak Başbakanı Haydar Abadi’yi bir kez daha Irak Anayasası çerçevesinde her tür diyalog ve müzakereye çağırıyoruz” denildi. IKBY, sınır geçişleri, iç ticaret, vatandaşlara verilen hizmetler, bankalar ve havalimanları konusunda görüşmeler yapılmasını önerdi.

Kürt yetkililer açısından bir taktik değişikliği…

Federal bir yapı öngören Irak anayasasına vurgu yapan bu açıklama, Kürt yetkililer açısından bir taktik değişikliği olarak yorumlandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica