Genel

Bağdata krizin çözümü için Erbil 7 maddelik öneri sundu

Bağdata krizin çözümü için Erbil 7 maddelik öneri sundu Erbil, Bağdat’la krizin yatıştırılması için yedi maddelik bir öneri hazırladı. Sınırlara ortak güç konuşlandırılmasını da içeren öneriler için Bağdat’tan yanıt bekleniyor. Bağdata krizin çözümü için Erbil 7 maddelik öneri sundu detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Bağdata krizin çözümü için Erbil 7 maddelik öneri sundu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin, Bağdat’la sınır geriliminin sonlandırılması amacıyla yedi öneri içeren bir plan sunduğu açıklandı. Bağdat’la askeri müzakereleri yürüten heyetin üyelerinden Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, yedi maddelik listeye yanıt beklediklerini söyledi.

Son görüşmede her iki taraf da görüşmeler için yedişer maddelik taslaklar hazırlamıştı

Rudaw’a konuşan Yaver, “Kürdistan Bölgesi’yle Irak hükümeti arasında perşembe günü Musul’da yapılan son görüşmede her iki taraf da görüşmeler için yedişer maddelik taslaklar hazırlamıştı. Tarafların birbirlerinin taslaklarını okumasından ve bizim Kürt siyasi liderliğinin onayını almamızdan sonra, Irak’a yedi maddelik nihai bir belge sunduk ve şu an yanıtlarını bekliyoruz” dedi.

Sınır geçişlerine sivil kontrol ve koalisyon güçlerinin konuşlandırılması

Yaver, nihai önerilerinin içeriği hakkında “Belge, tartışmalı bölgelere ortak güçlerin konuşlandırılmasını, bu gücün kaç kişiden oluşması gerektiğini ve onları kimin komuta edeceğini içeriyor” dedi. Yaver, Kürt tarafının ‘sınır geçişlerine sivil kontrol ve koalisyon güçlerinin konuşlandırılmasını’ önerdiğini de söyledi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica