Ekonomi

Bankaların internet sitelerinden mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilecek

Bankaların internet sitelerinden mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilecek TMSF, bankalarda varlığı bulunan hak sahiplerine yönelik ‘zaman aşımı’ uyarısı yaptı. Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi olacak. Başvuru için son gün 15 Haziran. Bankaların internet sitelerinden mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilecek detaylar haberimizde…

Bankaların internet sitelerinden mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilecek

“Bankalar bünyesinde zaman aşımına uğrayan mevduat…”

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bankalar bünyesinde zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklarla beraber hak sahibi olan hesap sahiplerine yönelik “Müflis TYT Bank AŞ zaman aşımına uğrayan hesaplar”a ilişkin internet sitesinden bir duyuru yayımladı.

“Kanunun 62’nci maddesi gereğince”

Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabi olacak.

“Konsolide edilmiş olarak da TMSF ile kuruluş birliklerinin internet sitelerinde…”

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile kuruluş birliklerinin internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği http://www.tbb.org.tr/tr ,Türkiye Katılım Bankaları Birliği http://www.tkbb.org.tr ) mayıs ayının sonuna kadar yayında kalacak.

http://www.tmsf.org.tr den hesap listeleri sorgulanacak

Bu kapsamda, 2007 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler, “http://www.tmsf.org.tr ” ana sayfasında bulunan “Zamanaşımı Sorgusu” bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilecek.

“Hesaplarıyla ilgili işlem yapmak isteyenler için haziran ayının 15’ine kadar ilgili banka şubelerine başvuru zorunlu”

Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için haziran ayının 15’ine kadar ilgili banka şubeleri veya genel müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zaman aşımına uğradığı için Fona gelir kaydedilecek.

“5411 Sayılı Bankacılık Kanunun “Zamanaşımı” başlıklı 62’nci maddesinin…”

Öte yandan, 5411 Sayılı Bankacılık Kanunun “Zamanaşımı” başlıklı 62’nci maddesinin “Bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu; emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi; işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına uğrayan her türlü mevduat; katılım fonu, emanet ve alacaklar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde; yapılacak ilanı müteakiben Fona gelir kaydedilir” hükmü uyarınca; İflas İdaresinin aldığı 24 Ocak 2018 tarih ve 2473 sayılı kararına istinaden hazırlanan; Müflis Türkiye Turizm Yatırım ve Dış Ticaret Bankası AŞ’ye ait hak ve alacaklar listesi TMSF’nin internet sitesinde yayımlandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica