Siyaset

Barzani, Kürdistan için referandum tarihini açıkladı

Barzani, Kürdistan için referandum tarihini açıkladı. 25 Eylül 2017.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY), ‘bağımsızlık referandumu’nu 25 Eylül’de yapmayı planladığı belirtildi.

Barzani, Kürdistan için referandum tarihini açıkladı

IKBY Başkanı Mesut Barzani, üzerinde konuşulan referandum tarihinin belirlenmesi için IKBY Parlamentosu’nda yer alan siyasi parti temsilcileriyle Erbil’in Salahaddin kasabasında bir araya geldi.

Toplantıya katılan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Mesut Barzani ve siyasi partiler, referandumun 25 Eylül’de, IKBY milletvekili seçimlerinin ise 6 Kasım’da yapılmasına karar verdi” ifadelerini kullandı.

Barzani başkanlığındaki siyasi partilerin toplantısına IKBY’de muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ve İslami Toplum Partisinden (Komela) katılımın olmaması dikkati çekti.

Reuters haber ajansı, Rudaw’a dayandırdığı haberde Irak’taki Kürtlerin bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de gerçekleşeceği haberini “acil” koduyla paylaştı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin daha önce Ekim 2017’de yapılacağını duyurduğu referandum kararını Barzani bugün siyasi partilerle bir araya geldiği toplantıda aldığı kaydedildi.

Barzani’nin asistanı Hemin Hawrami de Twitter’da, “Büyük haber var. Referandum tarihi 25/9/2017” ifadesini kullandı. Yetkilileri Kerkük’teki petrol bölgesinin de referandum dahilinde olduğunu açıkladı.

IKBY adına Barzani Kürdistan bağımsızlık referandumu tarihini açıkladı: 25 Eylül

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), 25 Eylül’de bağımsızlık referandumu yapılmasını kararlaştırdı.

IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin danışmanı Hemin Hawrami, Twitter hesabından, “Önemli bir haber. Kürdistan’ın bağımsızlık referandumu 25 Eylül 2017’de yapılacak” diye yazdı.

Haber ilk olarak IKBY’ye yakınlığı ile bilinen Rudaw televizyonu tarafından duyuruldu.
Bağımsızlık referandumunun tarihinin, Barzani’nin Kürt siyasi parti liderleriyle yaptığı toplantıda belirlendiği bildirildi.

Rudaw’ın haberine göre, Iraklı Kürtler 6 Kasım’da da başkanlık ve parlamento seçimleri için sandık başına gidecek.

Irak’ta merkezi hükümet ise Kürt bölgesinde bağımsızlık referandumu yapılmasına şidddetle karşı çıkıyor.

Referandum; Erbil, Duhok, ve Süleymaniye vilayetlerinde yapılacak. Reuters ajansına konuşan ancak adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, referandumda oy kullanılacak yerler arasında Kerkük’ün de olduğunu söyledi.

Üst düzey Kürt yetkililerden eski Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Nisan ayında Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, bağımsızlık referandumunun bu yıl yapılacağını söylemişti.

Kerkük İl Meclisi’ne Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayraklarının asılması, Bağdat’taki merkezi hükümet ile İran ve Türkiye’nin tepkisini çekmişti.

Irak’ta Saddam Hüseyin rejimini deviren ABD işgali sonrası ülkenin yeni anayasası 2005 yılında kabul edildiğinde, Kerkük ve diğer “tartışmalı” bölgelerin akıbeti başlangıçta 31 Aralık 2007 tarihine kadar yapılacak bir referanduma bırakılmıştı. Ancak söz konusu referandum bir türlü yapılmamıştı.

Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesi, Kerkük’ü “bir bölgeye bağlı olmayan vilayet” olarak tanımlıyor.

Nisan ayında Kerkük’teki bazı kamu binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayraklarının asılması, Bağdat’taki merkezi hükümet ile İran ve Türkiye’nin tepkisini çekmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Kerkük üzerinde hak iddia etmenin bedelinin ağır olacağını ifade ederek, “Oradaki o bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Ben bölgesel Kürt yönetimine sesleniyorum. Bu yanlıştan bir an önce dönün” demişti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica