Ekonomi

Başdanışmanı Cumhurbaşkanının talimat sözlerinin aksini söyledi

Başdanışmanı Cumhurbaşkanının talimat sözlerinin aksini söyledi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekonomi Başdanışmanı Ertem, Erdoğan’ın Londra’da faiz konusunda sarf ettiği sözlere ‘açıklık’ getirmek için açıklama yaptı. Ertem, “Düşük faiz gerekli şartlar sağlandıktan sonra hedeftir, faiz talimatla düşmez, Erdoğan’ın da vurguladığı üzere koşullar oluştuğunda düşer” dedi. Başdanışmanı Cumhurbaşkanının talimat sözlerinin aksini söyledi detaylar haberimizde…

Başdanışmanı Cumhurbaşkanının talimat sözlerinin aksini söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili yaptığı son açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Başkanın burada vermiş olduğu sinyalleri bir kenara koyacak hali yok”

Erdoğan bugün Londra’da Bloomberg TV’ye verdiği röportajda şunları söylemişti: “Şu anda öyle veya böyle siz ülkede yürütmenin başısınız. Tabi ki TCMB bağımsızlığı söz konusudur. Ama TCMB bağımsızlığının gereği ile kalkıp, herhalde yürütmenin başı olan bir başkanın burada vermiş olduğu sinyalleri bir kenara koyacak hali yok. O da tabi buna göre değerlendirmelerini yapacaktır. Adımlarını ona göre yapacaktır. Ben bunun gelecek için çok isabetli adımların atılmasına vesile olacağına inanıyorum” demişti.

Cumhurbaşkanının sözlerine açıklık getirdi…

Erdoğan’la birlikte Londra’da bulunan Ertem Reuters’e telefonla bir söyleşi vererek Cumhurbaşkanının sözlerine açıklık getirdi. Merkez Bankasının kısa vadede yapacağı hamlelerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz söylemlerinden bağımsız olduğunu belirten Ertem hem maliye tarafında hem de para politikası tarafında enflasyonun düşmesi konusunda gerekli adımların atılacağını söyledi.

“Faiz talimatla düşmez, koşullar oluştuğunda düşer”

Ertem “Cumhurbaşkanımız yaptığı görüşmelerde faizlerin piyasa koşulunda ve gerekli şartların sağlandıktan sonra düşmesi doğrultusundaki görüşlerdir ve hedeftir. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği üzere faiz talimatla düşmez, koşullar oluştuğunda düşer” dedi.

“TCMB elindeki araçları gerektiğinde kullanma özgürlüğüne sahiptir”

Merkez Bankasının iki türlü bağımsız olabileceğini belirten Ertem, “Bunlar amaç ve araç bağımsızlığı. Amaç bağımsızlığı ekonomi politika hedefleridir. Burada tüm merkez bankaları hükümetin ekonomi politikalarına uyar. Ancak araç bağımsızlığı sonsuzdur. Burada TCMB elindeki araçları gerektiğinde kullanma özgürlüğüne sahiptir. Cumhurbaşkanımız da bu yönde vurgu yapmıştır” dedi.

“Hükümet TCMB’yi destekleyecektir”

Türkiye’deki enflasyonun faizle birlikte değerlendirilmesi gereken bir sorun olduğunu belirten Ertem, “Enflasyonun düşürülmesi en önemli önceliklerimizdendir. TCMB için bu zaten böyledir. Hükümet için de bu böyledir. Hükümet TCMB’yi bu anlamda (enflasyonla mücadele) destekleyecek adımları seçimlerden sonra hızla devreye sokacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinde 7 Haziran’da Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’na (PPK) ilişkin bir vurgu olmadığını kaydeden Ertem, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın hedefi faizler kadar enflasyonun da düşmesidir”

“TCMB’nin araç bağımsızlığı söz konusu olduğu için Erdoğan’ın vurgusu 7 Haziran’a değildir. Cumhurbaşkanın söylediği faizlerin bir hedef olarak düşürülmesidir. TCMB’nin kısa vadede yapacağı hamleler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz söylemlerinden bağımsızdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan faizlerin hedef olarak düşürülmesi gerektiğini belirtiyor. Bu aynı zamanda enflasyonun da düşmesi demektir. Cumhurbaşkanımızın hedefi faizler kadar enflasyonun da düşmesidir. Bunu vurgulamak istiyorum.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica