Ekonomi

Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim diye başladılar

Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim diye başladılar Erdoğan’ın “Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim” sözleriyle savunduğu özelleştirmeler, AKP iktidarının her dönem gündeminde olurken, bu alandaki bilanço ise ‘ülkenin nasıl pazarlandığını’ açıkça ortaya koyuyor. Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim diye başladılar detaylar haberimizde…

Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim diye başladılar

“69.9 milyar dolarlık özelleştirmenin 61.7 milyar doları AKP döneminde yapıldı”

İktidara geldiği günden bu yana kamu kaynaklarını büyük bir hızla tasfiye eden AKP’nin, ‘talan bilançosu’ belli oldu. Türkiye tarihinde gerçekleştirilen toplam 69.9 milyar dolarlık özelleştirmenin 61.7 milyar doları AKP döneminde yapıldı.

“2002 yılından bu yana kamu mallarının satışı devam ediyor”

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan 2019 Bütçe Gerekçesinde özelleştirme hedeflerine de yer verildi. Gerekçede, AKP’nin iktidara geldiği 2002 sonrasında kamu mallarının satışının hızlandığı, “Özellikle 2003 yılının başından itibaren ülkemizde özelleştirme uygulamaları hızlandırılmıştır” ifadeleriyle kabul edildi.

“Patron güvencesi AKP için olumlu referans”

16 yıllık talanla ilgili ‘patron güvencesi’ olumlu referans olarak gösterilirken, “Yerli ve yabancı yatırımcıların özelleştirme projelerine artan ilgisi, Türkiye ekonomisine duyulan güvenin en önemli göstergelerinden biridir” denildi.

2019 bütçesine göre özelleştirmeler devam edecek…

Santraller, limanlar ve fabrikaların ardından otoyol ve köprülerin de satılacağı belirtilen, 2019 Bütçe Gerekçesinde dikkat çeken veriler şöyle:

– 273 kuruluşta hisse senedi veya varlık satış/devir işlemi yapıldı. Bu kuruluşlardan 268’inde özelleştirme kapsamında kamu payı kalmadı.
– Özelleştirmelerin başladığı 1986 yılından 9 Ağustos 2018’e kadar gerçekleştirilen satış/devir uygulamalarının toplam tutarı 69.9 milyar dolar oldu. Bu özelleştirmelerin 8.2 milyar doları 1986 ile 2003 yılları arasında gerçekleştirildi. En fazla özelleştirme 12.4 milyar dolar ile 2013’te yapıldı.
– Özelleştirme Fonu’ndan Hazine’ye Telekom dahil olmak üzere 1995 yılından 8 Ağustos 2018’e kadar toplam 48.9 milyar dolar transfer edildi. Ayrıca 1995’ten 8 Ağustos 2018’e kadar programdaki kuruluşlara da toplam 15.8 milyar dolar borç ve sermaye olarak aktarma yapıldı.

Yeni özelleştirmeler…

– 2018’de ihalesi tamamlanan toplam 100 megavat gücündeki 6 HES’in devrine ilişkin onay süreçleri devam ediyor. Özelleştirme programındaki toplam 598 megavat kurulu güce sahip 12 HES’e ilişkin özelleştirme hazırlık çalışmaları da sürüyor.
– Alpu sahasının özelleştirilmesinin ardından Elektrik Üretim A.Ş.’ye ait diğer sahalar için de ihalelere çıkılması planlanıyor.
– Otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi için strateji belirleme çalışmaları devam ediyor. Gerekçede, “Bu kapsamda en uygun özelleştirme yöntemi yapılacak çalışmalar sonrasında belirlenecek olup özelleştirme stratejisinin tespiti sonrasında işlemlere başlanılacaktır
– 14 şeker fabrikasından Kastamonu hariç 13’ü satıldı. Gerekçede, “Halen alıcılar ile varlık satış sözleşmesi imzalanması süreçleri yürütülmektedir.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica