Genel

Bıçak sırtındaki seçimde Erdoğan’ın popülaritesi azalıyor

Bıçak sırtındaki seçimde Erdoğan’ın popülaritesi azalıyor Erdoğan’ın Kasım 2015’te yüzde 50,1 olan destek oranı, yüzde 48,3’e düşmüş durumda. Bıçak sırtındaki seçimde Erdoğan’ın popülaritesi azalıyor detaylar haberimizde…

Bıçak sırtındaki seçimde Erdoğan’ın popülaritesi azalıyor

İngiliz Times Gazetesi, 24 Haziran cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine ilişkin yayımladığı haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi kariyerinde ilk kez popülaritesinin azalmakta olduğunu kaydediyor.

“Meclisin etkisi azalıyor”

Seçimlerin Türkiye’de yeni siyasi sistemi uygulamaya koyacağı hatırlatılan haberde, “(Yeni sistem) cumhurbaşkanına devasa bir güç veriyor, başbakanlık görevini kaldırıyor ve meclisin etkisini azaltıyor” deniyor.

“Demokrasi için ölüm fermanı”

Haberde muhalefetin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini demokrasi için bir ölüm fermanı olarak yorumladığı, bütün muhalif partilerin yönetime gelmeleri halinde parlamenter sisteme dönüş vaadi verdikleri kaydediliyor.

Times gazetesine göre bir seçim anketi, Erdoğan’ın sert bir rekabetle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Erdoğan’ın Kasım 2015’te yüzde 50,1 olan destek oranı, yüzde 48,3’e düşmüş durumda.

“pragmatik nedenlerle desteklemiş olanlar şimdi tereddüt ediyor”

Metropoll ile birlikte anketi yürüten düşünce kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezinden (CAP) Max Hoffman, “Onu (Erdoğan’ı) pragmatik nedenlerle desteklemiş olanlar şimdi tereddüt ediyor” diyor ve ekliyor:

“Ekonomiyi iyi yönetir inancı kırılmış durumda”

“Az dindar, merkez-sağ Türkler arasındaki popülaritesi ekonomiyi herkesten daha iyi idare edeceği inancında yatıyordu, ancak şimdi bu sarsılıyor.”

Hoffman şöyle devam ediyor:

“Seçmenler bıkmış durumda”

“Anketimiz Suriyeli mülteciler ile ülkenin eğitim sistemine ilişkin yaygın bir öfke olduğunu da gösteriyor. ‘Erdoğan yorgunluğu’ var gibi. 15 yıllık iktidar ve sürekli onu gösteren medya sonucu, pek çok Türk ondan yorulmuş durumdalar.”

“Türk lirası yüzde 20 değer kaybetti”

Haberde, ekonominin Erdoğan için en önemli itici güç olduğu kaydediliyor. Türk Lirasının ABD Doları karşısında yıl başından beri 5’te 1 oranında değer yitirdiği, bunun da faiz artışını beraberinde getirdiği belirtiliyor.

Ekonomi iyi diyen tuzu kuru tabaka var…

Ankete göre, ekonominin iyi idare edildiğini düşünenlerin oranı yüzde 40,7 oranında.

“Dış kaynaklı faiz lobisi”

Haberde Erdoğan’ın ise Türk Lirasındaki değer kaybı için “dış kaynaklı faiz lobisini” suçladığı hatırlatılıyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica