Kültür-Sanat-Tarih

Bilal Dündar: “Eğitimde ter dökmeyen uluslar savaşta kan döker”

Bilal Dündar: “Eğitimde ter dökmeyen uluslar savaşta kan döker” … Dündar, “Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” diyerek öğretmene hem sorumluluk yüklemiş hem de her aşamada eğitime bizzat kendi elleri ile katkı sağlamıştır” dedi. detaylar haberimizde…

Bilal Dündar: “Eğitimde ter dökmeyen uluslar savaşta kan döker”

Kocaeli Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Öğretmen Bilal Dündar’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı:

Bir şeyin anlamını, önemini bilmeden onun değerini bilemeyiz. İnsanı insan yapan unsur eğitimdir. En iyi yatırım eğitime yapılan yatırımdır. Eğitimli insan ve toplum diğerinden hem farklıdır hem de kolayca fark edilir.

Gelişmiş toplumlar eğitimi yüksek olan toplumlardır. Eğitimli toplumlar sorunlarını kolayca çözer, demokrasiyi yaşar ve yaşatırlar.

Hz. Ali “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü ile eğitimin ve eğitimcinin önemini vurgulamıştır.

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” diyerek öğretmene hem sorumluluk yüklemiş hem de her aşamada eğitime bizzat kendi elleri ile katkı sağlamıştır.

Öğretmenlik başlı başına bir sanattır. Bilmek başka eğitip öğretmek ise daha başkadır. Sosyoloji, pedagoji bilmeyen kişi öğrencilerin halinden anlamaz ve başarılı olamaz. Kendi dalında uzman olup konusu ile ilgili yerlerde başarılı olurlar.

Ziraatçıyı, veterineri öğretmen yapan zihniyetler hep kötü tohum ekerek başarısızlığı tetiklediler. Siyasi ikballeri için zaman zaman kamplara bölerek çatışma ortamı yarattılar. Yersiz ve haksız atamalarla bu önemli kurum politize edilerek yozlaştırmaya çalışıldı.

Öğretmenin ekonomik sorunları çözülmediği için geçimini temin etmek için çorap, tarak, kalem satma gibi işleri yapma mecburiyetinde kaldılar.

Her öğretmenler gününde birçok okullarda, basında, televizyonlarda yetkili yetkisiz kişiler günü kurtarmak için gerçek olmayan sözlerle nutuk atıp şov yapmaları kendilerini inandırıcı olmaktan uzaklaştırıyorlar.

Fedakâr öğretmenlerimize mutlaka önem verilmelidir.

Göz bebeğimiz dediğimiz ve büyük beklenti içinde olduğumuz çocuklarımızı emanet edeceğimiz eller az sorunlu veya sorunsuz, ortamda olmalıdır.

Sağlıklı bir gelecek ancak sağlıklı bir eğitimle olabilir.

Her şeye rağmen fedakar öğretmen arkadaşlarımın tanrı mesleği olan “Öğretmenler Gününü” kutluyor, sağlık, mutluluk diliyorum.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica