İGF

Bursa Mudanya’da 3 milyon lira değeri olan tarihi eser ve objeler ele geçirildi

Bursa’nın Mudanya ilçesi Kumyaka Mahallesi’nde yol kontrolü yapan jandarma, durduğu iki ayrı araçta piyasa değeri 3 milyon lira olduğu belirlenen çok sayıda tarihi eser niteliğinde malzemeler ele geçirirken, şüpheli üç şahsı gözaltına aldı.

BURSA (İGFA) – Bursa İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne gelen istihbaratı değerlendiren Mudanya İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Kumyaka Mahallesi Petek Sitesi mevkiinde yapılan yol kontrolünde 34 ve 16 plakaları iki ayrı aracı durdurdu. Araçlar içerisinde yapılan aramada, timsah ve ceylan derili tarihi eserler niteliği taşıyan obje ve dini kitaplar ele geçirildi.
Araçların bagajı ve torpido gözlerinde yapılan aramalarda; 1 adet 3,56 santimetre uzunluğunda üzerinde resim ve figürler bulunan altın işlemeli timsah derisi olduğu değerlendirilen tarihi eser niteliği taşıyan obje ile 2 bin yıllık olduğu belirlenen altın işlemeli el yazmalı Tevrat, 2 adet ceylan derisi İbranice yazılı kitap, 20 adet farklı çeşitlerde ve boyutlarda renkli taşlar ile 2 adet taş üzerine insan figürü işlemeli tablo ve 2 adet ruhsatlı av tüfeğine el konuldu.
İki araçta bulunan şüpheliler H.Y. (47), A.A (41) ve S.Ç (44) adlı şahıslarda jandarma tarafından gözaltına alındı. Şüpheliler hakkında Cumhuriyet Savcılğı’nın talimatıyla adli işlemlere başlanırken, olayda el konulan piyasa değeri 3 milyon lira olduğu belirlenen tarihi eserler Bursa Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica