İGF

Bursalı gençler KODFEST’te yarıştı

BEBKA ile Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde kurulan Bursa İnovasyon Merkezi tarafından gençlerin kodlama yeteneklerini sergileyebilmeleri hedefiyle KODFEST yarışması yapıldı.

BURSA (İGFA) – Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Erasmus+ Code is Loading Projesi kapsamında Bursa İl Millî Eğitim Ar-Ge Birimi, Bursa İnovasyon Merkezi ve Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğinde düzenlenen Kodlama Yarışması (KODFEST) BEBKA’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

BEBKA binasında gerçekleşen yarışmada öğrencilerin kodlama yeteneklerini sergilemelerine yardımcı olmak, yeni projelerin ortaya çıkmasını sağlamak hedefiyle İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel öğretim ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik yarışmaya üçer öğrenciden oluşan 20’si lise olmak üzere toplam 50 takım katıldı. 

5 ila 8’inci sınıflarda eğitim gören öğrencilere blok kodlama ile oyun tasarımı, 9 ila 12’nci sınıf arasındaki lise öğrencilerine ise geliştirme kartı, devre tasarımı, geliştirme tasarımı ve web tasarımı hazırlamaları istendi. Verilen görevleri 3,5 saatlik gibi kısa bir süre içinde tamamlayan öğrencilere, daha sonra ortaya koydukları çalışmayla ilişkin uzman isimlerden oluşan jüriye sunum gerçekleştirdi.

Yarışmayla ilgili bir açıklama yapan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Sezer, “Müdürlüğümüz tarafından yürütülen proje kapsamında Ar-Ge birimimiz, Bursa İnovasyon Merkezi ve Ali Osman Sönmez MTAL iş birliğinde düzenlenen Bursa KODFEST yarışmasını BEBKA’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdik. Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı resmi/özel okul veya kurumlarda öğrenim gören ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmada öğrencilerimizin kodlama yeteneklerinin sergilenmesine yardımcı olmak, yeni projelerin ortaya çıkmasını sağlamak hedeflendi. Başta BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak olmak üzere organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerini kutluyorum.” dedi.

BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, Bursa İnovasyon Merkezi tarafından düzenlenen Bursa KODFEST Yarışmasına BEBKA olarak ev sahipliği yaptıklarını belirterek, etkinlikte öğrencilere kodlama yeteneklerini sergileyerek, yeni projeler ortaya çıkaracaklarını söyledi. Durak, hedeflerinin öğrencilerin etkinliğin sonuna kadar işlevsel bir ürün yapmak amacıyla kullanılabilir yazılım veya donanım oluşturması olduğunu kaydetti.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica