Genel

Caferi; ‘Suriye’de Kürt bölgeleri diye bir şey yok’

Caferi; ‘Suriye’de Kürt bölgeleri diye bir şey yok’ Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, “Suriye’de Kürt bölgeleri diye bir şey yok” dedi. Caferi; ‘Suriye’de Kürt bölgeleri diye bir şey yok’ detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Caferi; ‘Suriye’de Kürt bölgeleri diye bir şey yok’

Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi başkanlığındaki heyet bugün Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile bir araya geldi.

Beşar Caferi, Staffan de Mistura ile yapılan toplantıda Suriye muhalefeti ile doğrudan görüşmeyi kabul etmediklerini söyledi.

Beşar Caferi, Cenevre-8 görüşmelerinde sürmesi için ülkesinin diğer şartlarını Staffan de Mistura’ya sundu.

“Kürt bölgesi diye bir şey yoktur”

Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw muhabiri, Rojava’da bugün yapılan yerel seçimleri Cenevre’de bulunan Beşar Caferi’ye sordu.

Beşar Caferi ise, “Suriye’de Kürt bölgesi diye bir şey yoktur. Suriye’nin başkenti bellidir ve her türlü karar Suriye Hükümeti tarafından alınır” yanıtını verdi.

“Onlar her şeyden önce Suriyelidir”

Muhabirin, “Sayın Cefari, bölgedeki değişimlerden bahsediyorsunuz. Bugün Kuzey Suriye’de yerel seçimler yapılıyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu Caferi şöyle yanıtladı:

“Az önce de belirttiğim gibi; Suriye’de Kürt bölgeleri diye bir şey yoktur. Suriye bölgeleri diye bir şey var. Ayrıca başka bir şey daha var. Suriye’nin Kürt bileşeni var. Suriye’nin Kürtleri var, Aşurileri var, Çerkezleri var. Ancak onlar her şeyden önce Suriyeli’dir.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica