İGF

CHP’li Karabıyık: “Sorunu çözmeden iyi bir eğitim sistemi hayal!”

ANKARA (İGFA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Karabıyık mesajında, eğitim emekçilerinin karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle bugünü buruk bir şekilde kutladıklarını ifade etti.  Öğretmenlik mesleğinin yeniden toplumun en saygın mesleklerinden biri haline getirilmesi konusunda çalıştıklarını belirten Karabıyık, “Öğretmenlerin sorunlarının her gün biraz daha artıyor olması, eğitimin niteliğini de olumsuz etkilemektedir.

Ataması yapılmayan yüzbinlerce öğretmen, sınıflarına, öğrencilerine kavuşmayı beklemektedir. Her gün sınıfa derse giren öğretmenlerin neredeyse tamamı ise, ekonomik sorunlarını düşünerek güne başlamaktadır. Hatta pandemi döneminde öğretmenler, uzaktan eğitim için gerekli olan bilgisayarı edinmekte bile güçlük yaşamıştır; çünkü eğitim emekçilerinin tamamı yoksulluk sınırının altında maaş almaktadır. Öğretmenler ücretli ve sözleşmeli değil, kadrolu atanmalı, statü, ek gösterge ve ek ders ücretleri iyileştirilmelidir” ifadelerine yer veridi.

Karabıyık yayımladığı mesajında en kısa zamanda Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılarak öğretmen yetiştirme, ilk atama, yer değiştirme, görevde yükselme, mali ve sosyal haklar gibi öğretmenlikle ilgili tüm konuları bu kanun kapsamında çözüme kavuşturulmalı, özlük haklarıbu yasa ile güvence altına alınması gerektiğinin de altını çizdi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica