Genel

CNN Türk televizyonunun sembol ismi Şirin Payzın işten çıkarıldı

CNN Türk televizyonunun sembol ismi Şirin Payzın işten çıkarıldı CNN Türk’ün sembol isimlerinden biri haline gelen Şirin Payzın’ın işine son verildi. Payzın’ın odasını toplayarak kanaldan ayrıldığı öğrenildi. CNN Türk televizyonunun sembol ismi Şirin Payzın işten çıkarıldı detaylar haberimizde…

CNN Türk televizyonunun sembol ismi Şirin Payzın işten çıkarıldı

Doğan Medya Grubu’nun Demirören ailesi tarafından satın alınmasının ardından başlayan değişikliklere bir yenisi daha eklendi.

Birçok basın emekçisine yönelik yapılan kıyımın ardından, grubun en önemli kanallarından CNN Türk’ün sembol ekran yüzlerinden biri haline gelen ve 19 yıldır kurumda görev alan Şirin Payzın’la yolların ayrıldığı öğrenildi.

Payzın, CNN Türk‘te “Ne Oluyor?” programını sunuyordu…

Medyaradar’ın özel haberine göre Payzın’ın odasını topladığı ve çalışma arkadaşlarıyla vedalaşarak kanaldan ayrıldığı aktarıldı.

Şirin Payzın kimdir?

1968 yılında İstanbul‘da doğan Şirin Payzın, baba tarafından Kırım göçmenidir. İstanbul Üniversitesinde Filoloji bölümünde yarım dönem okuduktan sonra Ankara‘da Bilkent Üniversitesine geçen Payzın, Sanat Tarihi ve İşletme okudu. Sonra da Üniversite eğitimini New York‘da New York Üniversitesi‘nde tamamladı.

Okul bitince de Birleşmiş Milletler‘deki Türkiye Daimi Temsilciliği’nde işe girdi. Televizyoncu Ufuk Güldemir‘in yönlendirmesiyle Türkiye’ye dönerek televizyonculuk yapmaya başlayan Payzın, Show TV‘de çalışmaya başladı.

1994-1999 yılları arasında ATV ana haber bülteni kadrosunda diplomasi muhabirliği yaptı. ATV ve Sabah Gazetesi adına gittiği yurt dışındaki pek çok haber sırasında devlet başkanlarıyla özel röportajlar gerçekleştirdi. 1997 yılında Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı özel röportajla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ”Yılın Röportajı” ödülünü kazandı.

Şirin Payzın, CNN TÜRK‘ün kurulduğu 1999 yılında kıdemli diplomasi muhabiri olarak göreve başladı. 2002 yılının eylül ayına kadar bu görevini sürdürdü. 2001 yılında “Dünyada Bugün” programını hazırladı ve sundu. CNN Türk’te “Yeni Gün Hafta Sonu”nu hazırlayıp sunan Payzın, aynı zamanda muhabirliğe de devam ediyordu.

2003 yılının Mart ayında başlayan, Irak Savaşı sırasında TRT adına İran‘a gitti ve buradan özel bir program hazırlayarak sundu.

Muhabirlik görevi süresince, Pakistan‘daki askeri darbe, AB Helsinki Zirvesi, İsrail‘de ikinci intifada, İran‘da seçimler, Bağdat‘ta yaşanan krizler, 11 Eylül sonrası New York‘ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu da dahil olmak üzere, sıcak haberleri CNN Türk adına yerinde izledi.

Fransızca ve İngilizce bilen Payzın’ın aldığı ödüller ise şöyle:

1997 – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ”Yılın Röportajı” ödülü – Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı özel röportajla

2004 – Metin Göktepe Yılın Görüntülü Haber Ödülü – “Hepsi Birer Güldünya” belgeseliyle

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı