İGF

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’da Fuzuli’yi açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu uçak, Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı topraklarda inşa ettiği ilk havalimanı olan Fuzuli Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptı.

AZERBAYCAN (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel uçak “TUR” ile Azerbaycan’a gelen Erdoğan, Fuzuli Uluslararası Havalimanı’na inen ilk devlet başkanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da eşlik etti.

Havalimanı’nda kendisini karşılayan Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ile birlikte havalimanının açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, daha sonra havalimanı binasını gezip yetkililerden bilgi aldı.

Havalimanının pisti 3 bin metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde. Saatte 200 yolcuya hizmet verecek kapasiteye sahip terminale, büyük kargo uçakları dahil tüm geniş gövdeli uçaklar Fuzuli Havalimanı’nda rahatlıkla iniş ve kalkış yapabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyareti kapsamında Aliyev ile birlikte Ahmetbeyli-Füzuli-Şuşa, Ahmetbeyli-Horadiz- Mincivan-Ağbend kara yolunun açılışını ve Zengilan’da Türkiye’nin de katkılarıyla inşa edilecek Akıllı Tarım Kampüsü’nün temel atma törenlerine katılacak. Erdoğan, Aliyev ile Zengilan ilindeki Akıllı köyünü ziyaret edecek ve ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica