Genel

Damadını ve Dünürünü Devlette önemli görevlere atamış

Damadını ve Dünürünü Devlette önemli görevlere atamış Sadece 1 yıl önce Hazine Müsteşarı olan Osman Çelik, damadını ve dünürünü önemli görevlere getirince tepkiler yükselmeye başladı. Müsteşar Çelik’in damadı, iş hayatındaki 5 yıllık deneyimine rağmen ataşe olurken, dünür ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)’na atandı. Damadını ve Dünürünü Devlette önemli görevlere atamış detaylar haberimizin içinde yer almaktadır…

Damadını ve Dünürünü Devlette önemli görevlere atamış

Damadını 5 yıllık tecrübeyle New York ataşeliğine getirdi

Hazine Müsteşarı Osman Çelik’in akrabalarını önemli görevlere getirmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. 29 Haziran 2016’da Hazine Müsteşarı olarak ataması yapılan Çelik, dünürü Mustafa Balcı’yı BDDK’ya üye yaptı, damadını ise 5 yıllık tecrübeyle New York ataşeliğine getirdi. Çelik, dünürü Mustafa Balcı ile ilgili görevlendirmeyle ilgisinin olmadığını açıklarken damat İskender Balcı için de ‘yönetimin takdiri’ dedi. Damat Balcı Ekonomi Bakanlığı’nda 5 yıl görev almıştı.

13 Aralık’ta Dünür BDDK’ya

BDDK’da haziran ayından beri boş bululan kurul üyelikleri vardı. Başkan ve bir üyenin kaldığı BDDK’da boş üyeliklere atamalar 13 Aralık’ta yapıldı. Ataması yapılan 4 üyeden biri olan Mustafa Balcı’nın, Hazine Müsteşarı Çelik’in dünürü olduğu öğrenildi. Balcı’nın BDDK’ya atanmadan önce Vakıf Katılım’da görev yaptığı belirtildi.

“Hazine Müsteşarı sıfatıyla talepte bulunmadım, ilgili bakana da bir şey söylemedim”

Müsteşarı Çelik, Hürriyet’in sorusu üzerine dünürü Mustafa Balcı’nın Kurul üyeliğine atanması sürecinin hiçbir aşamasında olmadığını, teklif aşamasında da hiçbir makamla konuşmadığını, Balcı’nın 30 yıllık bankacılık geçmişi olduğunu söyledi. Hazine Müsteşarı sıfatıyla talepte bulunmadığını, ilgili bakana da bir şey söylemediğini ifade eden Çelik, aday olup olmadığını bilmediğini, son anda atamayı öğrendiğini kaydetti.

“ABD’de görevlendirilmesi tamamen yönetimin takdiridir”

Damadı İskender Balcı’nın ise kendisi kamuya geçmeden önce Ekonomi Bakanlığı’na girdiğini belirten Çelik, ABD’de görevlendirilmesinin tamamen yönetimin takdiri olduğunu dile getirdi.

Osman Çelik kimdir?

1986’da Devlet İstatistik Enstitüsü’nde ekonomist oldu. 1988-1995 arasında Faisal Finans Kurumu Değerlendirme ve Hazırlama Müdürlüğü’nde görev aldı. 1995-1999’te İhlas Finans’ta Proje ve Pazarlama Müdürlüğü yaptı. 2000-2005’te Anadolu Finans Kurumu Genel Müdür Yardımcısı oldu. 2006-2013 arasında Türkiye Finans Katılım Bankası’nda Genel Müdür Yardımcılığı yaptı, Haziran 2015’te Genel Müdür oldu. 29 Haziran 2016’da Hazine Müsteşarı atandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica