GenelSiyaset

Dışişleri Bakanlığı: “Yunanistan’la ön koşulsuz olarak diyaloğa hazırız”

Dışişleri; "Yunanistan’ın ve NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz"

Dışişleri Bakanlığı: “Yunanistan’la ön koşulsuz olarak diyaloğa hazırız” … Açıklamada “Ülkemizin, Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz” denildi. detaylar haberimizde…

Dışişleri Bakanlığı: “Yunanistan’la ön koşulsuz olarak diyaloğa hazırız”

Türkiye ve Yunanistan arasında NATO başlatılacak görüşmelerle hakkında açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’la Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimle ilgili NATO’da görüşmeler başlatılmasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

“İstenmeyen kazaların önlenmesi için…”

Bakanlığın internet sitesinden yayınlanan açıklamada, “NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır. Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri-teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur” denildi.

“GÖRÜŞMELER İKİLİ MESELELERİN ÇÖZÜMÜYLE ALAKALI DEĞİL”

NATO görüşmelerin ikili sorunların çözümünü kapsamadığı aktarılan açıklamada, Yunanistan’a “önkoşulsuz olarak diyaloğa hazırız” çağrısı yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz”

“Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil; esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın ve NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz. Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz.”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica