Bilim-Teknoloji

Ege ve Bitlis Eren Üniversitelerinden “ YÖK Anadolu Projesi”

YÖK Anadolu Projesi kapsamında Ege ve Bitlis Eren Üniversiteleri bir araya geldi.

İZMİR (İGFA)- YÖK öncülüğünde başlatılan, Cumhurbaşkanlığı himayesinde olan Anadolu’daki üniversiteleri geliştirmek için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Bu doğrultuda yapılan YÖK Anadolu Projesi’nde bu kez Ege ve Bitlis Eren Üniversiteleri ortak çalışma yürütmeye başladı.

 Gelişen üniversitelerin altyapı ve akademik kadrosundan yararlanmak için yapılan proje kapmasında Bitlis Eren Üniversitesi, Ege Üniversitesini ziyarette bulundu.  YÖK Anadolu Projesi kapsamında Bitlis Eren Üniversitesini ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyleyen Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Paydaş üniversitemiz Bitlis Eren Üniversitesi ile iş birliğimizi eğitim öğretim faaliyetlerinin de ötesine taşıyarak ekonomik, kültürel, sportif, sosyal alanlarda da projeler hazırlayarak daha ileri noktalara taşıyacağız. Bu amaç doğrultusunda akademik gücümüzü ve her geçen gün geliştirdiğimiz altyapımızı yeni akademik dönemde de Bitlis Eren Üniversitesi ile paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

“İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Ege Üniversitesi’ni ziyarete gelen Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş ise “Bitlis Eren Üniversitesi YÖK Anadolu Projesi kapsamında genç bir üniversite olarak, Ege Üniversitesi ile eşleştirildi. Bu eşleştirme ile geçtiğimiz dönem üniversiteler arasında önemli bir yol kat edildi. Bu kapsamda iki gündür Ege Üniversitesindeyiz. İş birliğimizi geliştirmek istiyoruz. Önümüzdeki dönem yapacağımız çalışmaların yol haritasını belirlemek yeni iş birliklerini hayat geçirmek için önemli toplantılar yaptık. Ege Üniversitesinin özellikle güçlü olduğu yanlarından istifade edip, ortak projeler hazırlayarak, beraber hareket etmek istiyoruz. Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necdet Budak’a üniversitemiz adına çok teşekkür ediyorum. Bütün kapılarını bize açarak, destek oldular ve olmaya devam ediyorlar.” diyerek daha geniş kapsamlı olarak işbirliğimizi devam ettireceğiz dedi.

 “DENEYİMLERİMİZİ ANADOLU İKİ GENÇ KARDEŞ İLE PAYLAŞIYORUZ”

YÖK Anadolu Projesi ile ilgili konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Türk yükseköğretiminde ilk olan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri YÖK’ün öncülüğünde hazırlanarak hayata geçirilen YÖK Anadolu Projesinde, kıdemli üniversite olarak Bitlis Eren ve Iğdır üniversiteleri ile eşleşmiştik. Daha önce üniversite olarak paydaş üniversitelerimizi ziyaret ettik. Şimdi de Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’ı ve beraberindeki heyeti üniversitemizde ağırlıyoruz. YÖK Anadolu Projesi, gönüllülük esasına dayalı sürdürülen bir proje. Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü akademisyenlerimiz bu alanda bilgi, birikim ve deneyimlerini Bitlis Eren Üniversitesinde eğitim öğretimlerini sürdüren öğrencilere gönüllü olarak aktarıyorlar. Biz iş birliğimizi daha da genişleterek ileri noktalara taşımak istiyoruz. Hem Avrupa Birliği hem de TÜBİTAK projeleri kapsamında üniversite-üniversite iş birliğine özel bir önem veriyoruz. Türkiye’nin her noktasındaki üniversite bizim için önemli. Fakat, YÖK Anadolu Projesi kapsamında Bitlis Eren Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi ile kardeş üniversiteler olduk. Birbirimize deneyimlerimizi aktararak birbirimizden öğreneceğimiz çok şey olduğunu görüyoruz. Üniversiteler arasında gerçekleştirilen ziyaretlerin projeyi geliştirme noktasında büyük önem arz ettiğini düşünüyoruz.” Dedi. Budak, her iki üniversite ve ülkemiz içinde hayırlısı olmasını istiyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş’ı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Akgün, Ege Rektörü Budak tarafından ağırlandı. Üniversite ziyaretinin ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger makamında ziyaret edildi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Yandex.Metrica